British Shorthair, Özellikleri ve Bakımı

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
British Shorthair, Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair ; Scottish Fold ve İran Kedisi gibi dünyanın en popüler kedi cinsleri arasındadır. İngiliz kökenli olan bu kediler isimlerini de ortaya çıktıkları bölgeden almışlardır. Asil karakterleri ve asık suratları ile tanınırlar. Fiziksel özellikleri itibari ile eklem hastalıklarına yatkın bir bünyeleri vardır. Bakımları ise oldukça kolaydır.

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

British Shorthair kedilerin yaşam süreleri ortalama 15 yıldır. Ancak iyi bakılması ve sağlıklı beslenmesi yaşam sürelerinin uzamasını sağlamaktadır. Bu kedilerin belirgin özelliklerinden biri kısa, parlak gri tüyleridir. Gri kedi cinslerinden biri sayılabilir ancak tüy renkleri mavi de olabilir. Burunları minik, kulakları dik ve kısadır. Yuvarlak gözleri ve masum bakışları ile ilk bakışta ayırt edilebilecek bir kedi cinsidir.

British Shorthair Karakter Özellikleri

British Shorthair tüm kedi cinsleri gibi evde yaşamaya uygundur. Çocuklarla ve insanlarla arası iyidir ancak çok sevecen olduğu söylenemez. Bu kediler bağımsız, kendi halinde zaman geçirmeyi sever. Çok fazla sevilmek ve ilgi onlara göre değildir. Bu nedenle evde yaşamaya başladıktan sonra kucağınıza atlama ihtimali oldukça düşüktür. Dikkat çekmek gibi bir çabası yoktur. Evde kendi halinde zaman geçirir ve etrafına zarar vermez. Oldukça sessiz, uysal, sakin bir karakterleri vardır. Zeki olmaları da sahiplerinin işini oldukça kolaylaştırır.

 

Bu kedilerin en bilinen özelliklerinden biri akıllı olmalıdır. Zeka oyunlarını severler ve meraklı yapıları ile etrafı iyi tanırlar. Girdikleri ortamda zararsızdır. Çocuklarla iyi anlaşır ve kolay kolay yabancılara yaklaşmaz. Asil denilecek tavırları vardır. Eğitilme düzeyleri de yüksektir. Bu nedenle zeka oyunları oynatabilir, tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

 

British Shorthair Özellikleri

British Shorthair Özellikleri

British Shorthair Bakımı

British Shorthair kedilerinin bakımları oldukça kolaydır. Bu kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapar. Eve geldiği ilk günden itibaren tuvalet yerini birkaç kez göstermeniz alışması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda klozete alışacak kadar akıllıdır ve doğru eğitim sayesinde kum masrafından kurtulabilirsiniz. Tüy bakımlarında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri tüylerinin çok uzun olmamasıdır. Bakım esnasında kullanılan ürünler, derilerine temas edeceği için pH değeri ayarlanmış kedi ürünleri kullanılmalıdır.

 

British Shorthair, sahibine ya da yabancılara karşı çizme eğiliminde bulunmaz. Ancak tırnakları uzadığında bilinçsiz bir şekilde zarar verebilir. Bu nedenle tırnaklarının kesilmesi gerekir. Tüylerinin kısaltılmasına ihtiyaç duyulduğunda veterinere götürebilir ya da dikkatli bir şekilde evde tıraş edebilirsiniz. Sağlık kontrollerinin yapılması, düzenli bir aşı takvimi oluşturulması önemlidir. Bunun dışında bakımı oldukça kolaydır ve sahibine zorluk çıkarmaz.

British Shorthair Sahiplenme

Eğer siz de yavru british shorthair sahiplenmek istiyorsanız istiyorsanız aşağıdaki linkten british shorthair ilanlarımızı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.evcilevi.com/kedi-ilanlari/british-shorthair-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar