Chihuahua Özellikleri ve Bakımı

11 Ağustos 2022 tarihinde oluşturuldu.
Chihuahua Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua, Çivava ve Şivava gibi isimlerle de bilinen en popüler köpek ırklarından biridir. Dünyanın en küçük köpek cinslerinden olan Chihuahua, adını Aztek eyaleti Chihuahua’dan almıştır. Meksika kökenlidir ve soğuktan nefret eder. Kendine has birçok karakteristik özelliği vardır.

Chihuahua Fiziksel Özellikleri

Chihuahua ; Poodle , Pomeranian , Malta Köpeği gibi çok küçük olması ile tanınır. Boyları 15-23 cm arasındadır. Yaşam süreleri 14/18 yıl arasında değişir. İyi bir bakımla yetiştirilmesi yaşam süresinin uzamasını sağlar. Ağırlıkları 2-3 kg aralığındadır. Çok küçük olmalarından dolayı hassas bir bünyeleri vardır. Savunmacı ve korumacı değillerdir. İyi bir arkadaş olabilirler. Tüyleri düz ve orta boylardadır. Renkleri genellikle kahve tonlarındadır.

Chihuahua Karakter Özellikleri

En bilinen karakter özelliği arkadaş canlısı olmasıdır. Sahiplerine kısa sürede bağlanır ve sürekli ilgi isterler. Samimi tavırları ile etrafına neşe saçan bu köpek ırkı, sevdiklerini kıskanacak derecede sahiplenir. Bu nedenle eve yabancı biri geldiğinde sevecen tavırlar sergilemeyebilirler. İnsanlarla iletişimleri kuvvetlidir. Arkadaşça yaklaşırlar ve sevilmek isterler. Bu nedenle kucağa alınmaktan ve öpülmekten hiç rahatsız olmazlar.

Çocuklarla arası iyi olsa da kızdığı zaman ısırma eğilimi gösterir. Bu nedenle çocuklarla baş başa kalmaması önerilir. Yabancıların olduğu ortamlarda sahibinin etrafında gezer ve ilgisiz kaldığında inatçı yapısını ön plana çıkarabilir. Aslında oldukça zekidir ancak inatçı yapısı eğitilmesini zorlaştırır. Bu nedenle eğitiminde pozitif pekiştirmeye ağırlık verilmeli ve kibar davranılmalıdır. Çok konuşkan bir yapıya sahip olduğu için apartman yaşamına uyum sağlayamaz.

 

Chihuahua Özellikleri

Chihuahua Özellikleri

Chihuahua Bakımı

Bu köpeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta küçük bedenlerinden dolayı hassas olmalarıdır. Çok sıcak havalardan etkilenebilecekleri gibi soğuk havalarda hasta olabilirler. Bu nedenle kışın gezmeye çıktığında kazak veya ceket giymesi gerekir. Tüy bakımı yapılırken hassas davranılmalı ve yıkama esnasında su sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Eğitim konusunda en zor olanı ise tuvalet eğitimidir. Bu köpeklerin tuvalet eğitiminin çok zor olduğu bilinmektedir. Eğitim sırasında sahibinin köpeğine karşı nazik ve sabırlı olması önemlidir.

 

Bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları fazladır. Bu nedenle sıklıkla oyun oynamaya çıkması gerekir. Çok soğuk havalarda ise evde sahibi ile zaman geçirebilir. Oyun oynamayı çok sevdiği gibi sahibinin ilgisini de çok sever. Onu kucağınızda gezdirebilir, öpebilir ve istediğiniz zaman oyun oynayabilirsiniz. Yabancı ortamlarda ise yalnız bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bunun dışında beslenme ve uyku düzenini oluşturmanız, sağlık kontrollerini rutin bir şekilde yaptırmanız gerekir.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/chihuahua-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar