Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

Chow Chow, Çin aslanı olarak da bilinen popüler köpek ırklarından biridir. Farklı bir görünüme sahip olması ve sevecen tavırları ile tüm dünyada kısa sürede tanınmıştır. Günümüzde ise en çok sahiplenilen köpeklerden biridir. En eski köpek ırklarından biri olan Chow Chow, Çin imparatorluğunda av köpeği olarak insanlara yardımcı olmuştur. Çin kültüründe önemli bir yerleri vardır ve edebiyatlarına konu olmuştur.

Chow Chow Fiziksel Özellikleri

Chow Chow, çift katmanlı kabarık bir kürke sahiptir. Tüyleri yün gibidir ve uzundur. Aslında çok iri bir bedene sahip olmayan bu köpek ırkı, kabarık tüylerinden dolayı daha büyük görünmektedir. Kafası da aynı şekilde küçüktür ancak kafasındaki kabarık tüyler daha şişman görünmesine sebep olmaktadır. En bilinen fiziksel özelliği siyah dilleridir. Bu köpeklerin dil renkleri siyah, mavi veya mor olabilir. Tüyleri kızıl, gri, krem çok nadir olarak da beyazdır. Kafasında aslan yelesine benzer bir yelesi vardır. Bu nedenle aslan köpeği olarak da bilinir. Kuyrukları kıvrık ve tüylü, gözleri kısık, burunları minik ve siyah uçludur.

Chow Chow Karakter Özellikleri

Bu köpekler, yabancılara karşı her zaman şüphecidir ve yakınlarını yabancılardan koruma eğilimindedir. Ancak evde yaşamaya başlayan Chow Chow, sahibi ile birlikte ailenin her ferdini sahiplenir, korur ve ilgi bekler. Tüm köpeklerin olduğu gibi onların da sevilmeye ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle sahibinin etrafından dolaşır, kucağına atlayabilir ve türlü yaramazlıklar yapabilir.

 

Çocuklarla ve diğer köpeklerle arasının iyi olmadığı bilinir. Bu nedenle aynı ortamda kalmamalarına dikkat edilmelidir. Çok konuşkan olmadığı için apartman hayatına uyum sağlar. Ancak yetiştirilme tarzı karakterini doğrudan etkiler. Eğer yavruluktan itibaren iyi bir eğitim verilmezse agresif tavırlar sergilemesi olasıdır. Çok zeki olmamaları zor eğitilmelerine sebep olmuştur. Bu köpeklerin yavru iken sahiplenilmesi ve küçük yaşlarda eğitilmesi gerekir.

Chow Chow Bakımı

Chow Chow ırkının ortalama yaşam süresi 11-13 yıldır. İyi bakılması, sağlık kontrollerinin düzenli yapılması ve sağlıklı beslenmesi gibi etkenler yaşam sürelerini etkilemektedir. Bu köpeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sıcağa karşı dayanaksız olmasıdır. Bu nedenle sıcak havalarda dışarı çıkarılmaması, yıkanma sırasında suyun çok sıcak olmaması gerekir. Çok fazla tüy döken Chow Chow, hafta bir kez taranmalıdır. Tüyleri kirlendiğinde ılık su ile yıkanması gerekir. Egzersiz ihtiyaçları ise fazladır. Bu nedenle bahçeli bir evde ya da apartmanda yaşaması daha uygundur.

Chow Chow İlanları

Chow Chow Fiyatları ve chow chow ilanları için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/chow-chow-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar