Cins Kedi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

22 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.

Evcil hayvan türleri arasında yerini alan kediler sevecenlikleri ve şirinlikleriyle en çok tercih edilen canlı türleri arasında bulunmaktadır. Birbirinden farklı kedi cinsleri bulunmasının yanı sıra sevimlilikleri ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak kedi alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır.

 

cins kedi

Cins Kedi

 

Unutulmamalıdır ki kediler de insanlar gibi ilgi bekleyen canlı türleri arasındadır. Kedi sahibi olmak isteyen bireylerin genellikle her ne kadar yanlış da olsa kendine iyi bir dost edinmek ve yalnızlıklarını gidermek gibi amaçları bulunmaktadır. Kendinize iyi bir dost edinmek isterken karşınızdaki canlının da en iyi dostu olmanız ve onunla ilgilenmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Özellikle cins kedi alırken kedilerin yalnızlığı sevmediğini ve sahiplerinden çok fazla ilgi beklendiklerini unutmamanız gerekmektedir. Bu içeriğimizde cins kedi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusuna yanıt vermek isteriz. 

 

 

Kedi Sahibi Olmak İçin Hazır Olup Olmadığınıza Karar verin!

 

Elbette ki evinize yavru bir kedi almak ve bu yavru kediye eğitim vererek birlikte vakit geçirmek eğlenceli olmaktadır. Ancak bir kedi sahibi olmak büyük bir sorumluluğa sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü kedi sahibi olmak için hazır olup olmadığınıza emin olmadan böyle bir sorumluluk altına girilmemesi gerekmektedir.

 

Kediler yalnızlığı sevmedikleri için sahiplerinden sürekli ilgi beklemektedirler. Kedi ile ilgilenecek vaktiniz bulunuyor ve onunla keyifli vakitler geçirebileceğinize karar vermeniz durumunda hazır olduğunuzu anlayabilirsiniz. 

British Shorthair

British Shorthair

 

Kedi Cinslerini Araştırın!

 

 

Diğer canlılar gibi kedi cinslerinin de birbirinden farklı karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Her kedi cinsinin birbirinden farklı karakteri bulunmasıyla birlikte kendi karakterinize uygun olanı seçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdir de ikili insan ilişkilerinde nasıl anlaşmazlık ortaya çıkıyor ise sahiplenmiş olduğunuz kedi ile de ilgili bu problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Bazı kedi cinsleri sevecen ve ilgi aşığı olurken bazı kedi cinsleri sinirli yapıya sahip olabilir bu özelliği sayesinde de saldırgan olabilmektedir. İstediğiniz kedi özelliklerini de göz önünde bulundurarak kendiniz için en ideal seçimi yapmanız tavsiye edilmektedir.

 

Popüler kedi ırklarından scottish fold ve british shorthair cinslerini tanıttığımız yazıyı aşağıya ekledik. İnceleyebilirsiniz!

 

Scottish Fold, Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair, Özellikleri ve Bakımı

 

Aile ve Çevresel Faktörler

 

 

Evinize bir kedi almak sizin için her ne kadar heyecan verici bir durum olsa da bu durum aileniz ve çevrenizde ki faktörler için de öyle olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ailenizde ya da çevrenizde ki kişiler bu duruma karşı çıkar ise kedinizin mutlu olmasını sağlamak hem sizin için hem de kediniz için güç olacaktır. Aile ve çevresel faktörleri de göz önünde bulundurarak kedi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi takdir de sahiplendiğiniz kediye faydanızdan çok zararınızın olacağını unutmamanız gerekmektedir. 

 

 

Yavru Kedi mi? Yetişkin Kedi mi?

 

 

Kedi sahibi olmaya karar vermenizin hemen ardından kedinizin yavru mu? Yoksa yetişkin mi? Olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Yavru kediler yetişkin ve eğitimli kedilere oranla bakımı daha zor olmaktadır. Ancak hayvan sever bireyler evcil hayvanlarını kendi eğitimleri ile eğiterek bir ebeveyn olmak istemektedirler. Yavru kediler gerek sevimlilikleriyle gerek minnoş olmalarıyla dikkatleri üzerine çekmektedirler. Ancak eğitimsiz ve saf olduklarından dolayı yavru kedilere daha fazla özen göstermeli ve dikkat etmelisiniz. Ancak yavru kedi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur annenin sütten kesip kesmediği olmaktadır. Unutulmamalıdır ki sütten kesilmemiş kedi üzerinde hem davranış hem de sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmanız mümkün olmaktadır. Ancak yetişkin bir kedi sahibi olmak istiyorsanız bu tarz kedi türleri genellikle daha önceden gerekli eğitimler verilmektedir. Yetişkin kedi sahibi olarak da kendinize iyi bir dost edinebilirsiniz. 

 

 

Kedinizi Nerede Besleyeceğinize Özen Gösterin!

 

 

Kedi sahibi olmaya karar vermenin hemen ardından kedinizi nasıl bir ortamda besleyeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Sahiplendiğiniz kediyi evin içerisinde besleyecekseniz evinizin onun için tehlike oluşturabilecek bıçak, iğne ya da ona zarar verebilecek tel gibi yabancı cisimlerden uzak tutulması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kediler çok hareketli ve sevecen yapılarıyla sürekli gezinti içerisinde olacaklardır. Bu sebepten ötürü etrafta ona zarar verebilecek yabancı maddeleri kaldırmanız kedinizin sağlığı için önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kedinizi kuru mama ya da yaş mamayla mı besleyeceğinize karar vererek tedarik etmeniz gerekmektedir. Beslenme önerileri için kedinizin sağlık kontrolleri gerçekleştirilmesinin ardından veterinerden bu konu ile alakalı desteklerinizi alabilirsiniz.

 

 

Cins kedi satın almaya karar verdiğinizde aşağıdaki ilanları inceleyebilirsiniz!

 

https://www.evcilevi.com/kedi-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar