Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

15 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.

Dogo Argentino 1920 yılında ortaya çıkmış ve aynı French BulldogAlman Kurdu ve Doberman köpekleri gibi avcı köpeği olarak yetiştirilmiştir. Güney Amerika kökenli ilk av köpeği olarak tanınır. Zeki karakterleri ile av köpeği, polis köpeği, asker köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak eğitilebilir ve insanlara yardımcı olur. Bunun dışında evde yaşamaya müsait bir yapısı olduğu da söylenebilir. Yavru iken sahiplenilen bu cins, yaşadığı ortama ayak uydurur ve aile köpeği olarak ev hayatına uyum sağlar.

Dogo Argentino Fiziksel Özellikler

Fiziksel özelliklerine bakıldığında en çok dikkat çeken kaslı vücut yapılarıdır. Tüyleri kısa olduğu için derileri görünür. Gözleri küçük ve çekik, burunları sivri, kuyrukları uzun ve düzdür. Bacakları normal boyutlarda, bedenleri ise büyüktür. Büyük köpek ırklarından biridir ve oldukça güçlü, kaslı bir yapısı vardır. Bu nedenle genellikle koruma, savunma gibi alanlar için yetiştirilmişlerdir. Kulaklarının dik oluşu ve keskin bakışları ile sert bir görünümleri olduğu söylenebilir. Göz renkleri koyu kahve veya ela tonlarında, tüy renkleri beyazdır.

 

Dogo Argentino Karakter Özellikleri

Dogo Argentino sahiplenilirken iyi tanınması gereken bir ırktır. Bu köpekler yavru dönemlerinden itibaren aldıkları eğitime göre bambaşka karakterlere bürünebilir. Bu nedenle eğer evde beslenmek isteniyorsa, yavru döneminden itibaren eğitimleri başlamalıdır. Aynı zamanda avcı, polis köpeği olarak da yetişebilir. Yetiştirilme özelliklerinden anlaşıldığı üzere oldukça zeki hayvanlardır. Aldıkları eğitime büyük oranda uyum sağlarlar ve sahiplerine karşı itaatkar tavırlar sergilerler.

 

Dogo Argentino Özellikleri

Dogo Argentino Özellikleri

 

Aile ortamına giren Dogo Argentino köpek ırkı, sahibine kısa sürede alışacaktır. Bu nedenle sadık, korumacı ve sevecen bir karaktere bürünür. Kucağa alınmaktan ve öpülmekten hiç rahatsız olmaz. Sert görünümünün altında sevecen bir karakter yattığı söylenebilir. Uyarılmadıkları sürece saldırgan tavırlar sergilemezler. Ancak uzun yıllar eğitilmemiş köpek ırklarının çocuklarla baş başa kalması önerilmez. Eğer evcil hayvanınız yeterli eğitimi almışsa çocuklarla iyi anlaşacaktır.

 

Dogo Argentino Bakımı

 

Dogo Argentino Bakımı

Dogo Argentino Bakımı

 

Dogo Argentino kısa tüylü köpek ırklarından olduğu için tüy bakımı kolaydır. Ancak çok soğuk ortamlardan hoşlanmadığı gibi hasta olma riski de yüksektir. Bu nedenle soğuk havalarda mutlaka kapalı alanlarda tutulması önerilir. Bununla birlikte bakımında dikkat edilmesi gereken nokta egzersiz ihtiyaçlarının fazla olmasıdır. Yaşadığı ortamların bahçeli olması gerekir ya da günlük gezmeye çıkarılması gerekir. Tırnaklarının kıvrıldığında bedenini çizmemesi için kesilmesi gerekir. Bu nedenle tüy bakımı ile birlikte tırnak bakımına da özen gösterilmelidir. Beslenme ve tuvalet düzenleri ise diğer köpek ırkları ile aynıdır.

 

Satılık dogo argentino ilanlarını görmek için https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/dogo-argentino-ilanlari/   tıklayabilirsiniz.

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar