French Bulldog, Özellikleri ve Bakımı

26 Temmuz 2021 tarihinde oluşturuldu.
French Bulldog, Özellikleri ve Bakımı

French Bulldog, 19 yüzyılın ortalarında İngiltere’den Fransa’ya göç eden işçilerle birlikte İngiliz Kanal’ını geçmiştir. Sanayi devriminden sonra Fransa’da görülen bu köpek ırkı, aslen İngilterelidir. Ancak Fransa’da popülerlik kazandığı için Fransız ismini almıştır. Minyatür köpek ırklarından biridir ve kısa sürede Avrupa’da da sevimli görünümü ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Özellikle Amerika’da en popüler köpek ırklarından biridir.

French Buldog Fiziksel Özellikleri

French Bulldog, küçük köpek ırkıdır. Basık burnu, iri gözleri, minik burnu ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Belirgin fiziksel özelliği ise sivri kulaklarıdır. Tüy renkleri sarı, siyah veya kaplan desenli olabilir. Kuyrukları ise kıvrık veya düz olabilir. Tüyleri oldukça kısa olduğu için yumuşak derileri ön plana çıkar. İngiliz Bulldog ve Fransız Bulldog olarak ikiye ayrılırlar. Tek farkları ise French Bulldog ırkının çok daha küçük olmasıdır. Boyları 30 cm, ağırlıkları 9-13 kg arasındadır.

French Bulldog Karakter Özellikleri

Suratları asık olan bu köpeklerin en belirgin karakter özelliklerinden biri enerjilerinin yüksek olmasıdır. Adeta etrafına neşe saçan tavırları vardır. Ancak çok inatçı olmalarından dolayı yabancı ortamlara hemen ayak uyduramazlar. Özellikle farklı köpeklere karşı sevecen değillerdir. Eğer evde kedi ya da köpek besleyen bir aile sahiplenecekse yavruyken alması daha uygun olacaktır. Büyüdükten sonra farklı ırklara karşı uyumlu olmayabilirler.

İnatçı oldukları için eğitilmeli kısmen zordur. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren eğitim verilmelidir. Çocuklarla arası iyidir ve ailelere uyum sağlayacak bir yapısı vardır. Evde yaşamaya uygun karakter özelliklerine sahiptir. Ancak yabancı insanlara karşı sevimli tavırlar sergilemez. Sahibine ise çok bağlıdır ve oyun oynamayı çok sever. Gereksiz havlama eğiliminde bulunmadığı için apartmanda yaşamaya da uygundur.

 

French Bulldog

French Bulldog Özellikleri

French Bulldog Bakımı

French Bulldog kısa tüylere sahip olduğu için tüy bakımı zor değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta tüyleri kısa olduğu için bedeninin kolaylıkla zarar göreceğidir. Tüyleri taranırken hafif davranılması gerekir ve yıkanacağı zaman su sıcaklığının çok iyi ayarlanması gerekir. Aynı zamanda kullanılan şampuan ve bakım ürünleri derisine zarar vermeyecek sağlıklı ürünler olmalıdır.

Kısa bacaklara sahip oldukları için kilo almalarının önüne geçmek gerekir. Bu nedenle beslenme düzeninde sahibine daha fazla sorumluluk düşer. Vücut yapıları yüzmeye müsait olmadığı için sudan uzak tutulmalıdır. Burunları basık olduğu için nefes almakta güçlük çekebilirler ve horlama sorunu yaşayabilirler. Bu köpeklerin sağlık kontrolleri düzenli yapılmalıdır.

French Bulldog Sahiplenme

French bulldog sahiplenmek istiyorsanız sitemizdeki french bulldog ilanlarına göz atabilirsiniz. French bulldog ilanları sayfasının altında French bulldog fiyatları hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz.

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/french-bulldog-ilanlari/

 

Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/French_Bulldog

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar