Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Bu cinsin 19. yüzyılda İskoçya’da ortaya çıktığın bilinmektedir. İskoçya’dan sonra dünyaya yayılmış ve oldukça popülerlik kazanmıştır. En bilinen fiziksel özelliği altın sarısı kürküdür. Karakter yapılarının uslu, uyumlu olması ev ortamına kolaylıkla uyum sağlamasını destekler.

Golden Retriever Fiziksel Özellikleri

Golden Retriever oldukça estetik ve güzel bir görünüme sahiptir. Dayanıklı olduğu bilinen köpek ırkı ortalama 29-34 kg aralığındadır. Boyları ise 56-61 cm arasında uzayabilir. Tüy renkleri altın veya kremdir. Tüy yapıları uzundur.

 

Burunları siyah, gözleri de koyu renklidir. Orta boylardaki kulakları sarkıktır. Kanada, Amerikan ve İngiliz olmak üzere üç farklı cinse sahiptirler. Bu nedenle tüy renkleri ve boyları ufak farklılıklar gösterebilir. Golden Retriever ortalama 10-12 yıl arasında yaşamaktadır.

Golden Retriever Karakter Özellikleri

Golden Retriver ırkının en bilinen karakter özelliği çocuklarla arasının çok iyi olmasıdır. Bu nedenle dadı köpek olarak da adlandırılır. Yabancılara karşı nazik tavırlar sergiler, sosyal ortamlara girmeyi ve yeni insanlar tanımayı sever. Farklı cins köpekler ile arası iyi olduğu gibi kedi lerle de samimidir. Diğer köpek ırklarına kıyasla oyun oynamayı çok sever. Karakter özelliklerine bakıldığında sevgi dolu olduğunu söylemek mümkündür. Hem insanlar hem de hayvanlara karşı oldukça sevecen tavırlar sergiler.

 

Golden Retriever sahibine karşı itaatkar ve sadıktır. Bu nedenle sahibinden ilgi görmek ister, yalnız kalmaktan çok hoşlanmaz. Sevecen tavırları ile günün her saatinde oyunGo oynamaya ikna olabilir. Zeki bir yapısı olduğu için yeni oyunlar denemeyi sever. Yaşadığı ortamlara kolaylıkla uyum sağlar. Bu nedenle evde yaşamaya en uygun olan köpek ırklarından biridir. Fazla konuşkan olmasa da konuşkan bir yapısı olduğu için apartmanda yaşamaya uygun olmayabilir.

 

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever Bakımı

Golden Retriever yaşadığı ev ortamına kolaylıkla uyum sağladığı gibi bakımı en kolay olan köpek ırklarından biridir. En çok dikkat edilmesi gereken tüy bakımıdır. Bunun için düzenli aralıklarla taranması ve kirlendiği zaman yıkanması yeterlidir. Fazla tüy dökmez ve uysal olduğu için bakım sırasında sahibine zorluk çıkarmaz.

 

Sahiplenildikten sonra öncelikle veterinere gidilmeli ve aşı düzeni oluşturulmalıdır. Aynı zamanda düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinin de yapılması gerekir. Beslenme düzeni, tuvalet rutini ise diğer köpeklerin bakımları ile aynıdır. Günde iki kez tuvalete çıkarabilirsiniz. Ancak bu köpeklerin enerjisi çok yüksek olduğu gibi egzersiz ihtiyaçları da fazladır. Sık sık yürüyüşe çıkarmalı ve parka götürmelisiniz.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/golden-retriever-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar