Kedilerde Yaygın Hastalıklar Nelerdir ?

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Kedilerde Yaygın Hastalıklar Nelerdir ?

Kediler, her ne kadar evimizin şımarık yavrucakları olsalar da onlar da hastalanabiliyor. Özellikle bakımına çok dikkat ettiğimiz ve sevecen yavrularımızın daha sık hastalanıyor olması bizi üzen, yıpratan ve zor bir süreç geçirmemize sebep oluyor. Ama bunların hiçbiri çok daha önemli hastalıklardan önemli değil. Çünkü kedilerimizin büyük bir çoğunluğu rutin hastalıklar adını verdiğimiz yani nezle, depresyon ya da benzeri hafif hastalıkları geçirir. Kimi kediler bu hastalıkları uzun süreler boyunca görmezler bile. Eğer evinizde bir kedi varsa, aşağıda göreceğiniz tüm hastalıkları geçirme olasılığı çok yüksek. Biz her ne kadar ciddi bir oranda dikkat ediyor, kedilerimizin sağlığı için düzenli kontroller yaptırıyor olsak dahi kediler de bizim gibi bir canlı ve insanlar gibi bir anda hastalanabiliyor. Bu sebeple aşağıdaki hastalıkların belirtilerini iyi okuyup anlayabilirseniz kedinize bir o kadar daha güzel bakabilirsiniz. 

Kusma

Kusma, kedilerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle tüy değişimi dönemlerinde kedilerin kusma rahatsızlığı çok daha sık görülebilir. Tüy değişimi döneminde tüylerini yalayan kedilerin mideleri hemen bulanabilir. Bu bulanmaya yönelik ise mide bulanması başlar. Mide bulanması da kusmayı getirebilir. Kedilerde kusma rahatsızlığına sebebiyet veren diğer durum ise herhangi bir rahatsızlıktır. Özellikle nezle hastası olan kediler çok sık kusma yaşayabilir. Tüy değişimi döneminde yapılabilecek pek bir durum yok ancak örneğin nezle olduğunda mutlaka veteriner kontrolünde olmalıdır.

İshal

İshal de tıpkı kusma gibi çok sık yaşanabilen bir durumdur. Sadece kediler de değil aynı zamanda insanlar ve diğer canlılarda da ishal çok sık yaşanabilen bir durumdur. İshal bir bağırsak problemi olarak görülebilse de aynı zamanda tüketilen bol sıvı ya da mama ve yemeklerden alınan enfeksiyonlardan da karşılaşılabilen bir problemdir. İshal rahatsızlığının pek çok nedeni olacağı gibi tek bir nedenden ötürü de gerçekleşebilir. Bu sebeple kedinizin ilk ishal olması durumunda telaş yapmayı gerektiren bir durum yoktur. Ancak devam ediyorsa örneğin birkaç gün gibi bir süre için, mutlaka veteriner hekim kontrolüne girmelidir. 

Salya Rahatsızlığı

Kedilerde salya rahatsızlığı, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Salya hastalığının başlama sebepleri çok farklıdır. Örneğin bir kedide yemek borusuna takılan yemek olabileceği gibi bir diğer kedide ise ağız ve mukus rahatsızlığından ötürü salya rahatsızlığı başlayabilir. Bu durum çok sık yaşanmasa da zaman içerisinde birkaç kez görülebilecek bir rahatsızlıktır. Salya rahatsızlığına neden olan hastalıklar başlıca şunlardır;

 

  • Sıcak havalar
  • Yemek kokusu
  • Heyecanlanma
  • Diş sorunları
  • Ağız ve diş sağlığı
  • Kimyasal madde tüketimi
  • Çiğneme sorunları
  • Yutma rahatsızlığı

Depresyon

Depresyon, tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler ve diğer tüm hayvanlarda da çok sık bir şekilde görülebilecek bir durumdur. Depresyonu anlayabilmek için kedinizin anormal hareketlerini takip etmek gerekebilir. Kediler depresyona girdiğinde mutlaka saklanma ihtiyacı güderler. Özellikle cins kediler depresyona girdiğinde hiç kimse ile karşılaşmamak için koltuk arkalarına, hiç girilmeyen odalara, dolapların arkasına ya da herhangi bir saklı yere saklanmak isteyebilirler. Bu durumu yaşamayan kediler ise çekingen olmaya başlar, hareketli kedilerin hareketlerinde negatiflik gözlemlenebilir. Beden ısısı yükselebilir, davranışlarında ciddi bozukluklar olabilir. İştahsızlık da tıpkı diğer tüm durumlar gibi yaşanabilecek bir durumdur. 

Tüy Dökme

Tüy dökme rahatsızlığının onlarca sebebi olabilir. Bu hastalığı da tıpkı diğer hastalıklar gibi tek bir nedene bağlamak hata olur. Bu sebeple mutlaka bir veteriner hekim kontrolüne bırakılmalıdır. Kediler, depresyondan tüy dökebilir, yediği bir besinin günlerce hatta haftalarca rahatsız etmesinden ötürü tüy dökebilir ya da tüm bunların dışında herhangi bir fiziksel hastalıktan ötürü tüy dökme ihtiyacı duyabilir. Bu sebeple tüy döken kedinizi ciddiye alıp derhal bir veteriner hekimin kontrolüne bırakmalısınız. Tüy dökme rahatsızlığı başka hayvanlarda normal olarak görülüyor olsa da kedilerde pek normal bir durum değildir. Bu sebeple mutlaka ama mutlaka kontrole götürülmelidir. 

Bağırsak İltihabı

Bağırsak iltihabı çok ciddi bir rahatsızlıktır ve kedilerde çok sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle dışarı ile teması çok fazla olan kedilerde, insan yemeklerinden tüketen kedilerde ve diğer kediler ile teması bulunan kedilerin çok sık yaşayabileceği bir durumdur. Kedilerin bağırsakları çok tembel çalışır, bu da kalın bağırsak iltihabı yaşanmasına çok kolay neden olabilecek bir durumdur. Kedinizin bakımını gerçekleştirirken mutlaka bağırsak temizleyici ilaçlar kullanmalısınız. Veteriner hekim onayında alınacak olan ilaçlar, kedilerin yemeğine belirli aralıklarla belirli ölçülerde katılmalıdır. Kalın bağırsak iltihabı çok ciddi ve çok sık yaşanabilecek bir durumdur. 

Hiper Tiroidi Hastalığı

Hiper tiroidi de tıpkı diğer tüm hastalıklar gibi kedilerde çok sık görülebilecek bir durumdur. Özellikle vücut değerleri normal olmayan kedilerin başına çok sık bir şekilde gelebilecek bir hastalıktır. Hiper tiroidi sonrasında kediler çok hızlı kilo verir. Eğer kediniz çok hızlı kilo verebiliyor ise mutlaka Hiper tiroidi hastalığından şüphe edilerek veteriner hekim kontrolüne bırakılmalıdır. 

Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı adının şaşırtmasına çok sık neden olan bir hastalıktır. Özellikle hayvanlarda mantar hastalığı deri hastalığı olarak bilinir. Deri hastalıklarının en sık görüleni ve en hızlı yayılabilen rahatsızlığıdır. Derhal veteriner hekim kontrolü uygulanması gerekir aksi takdirde vücudun her bir yanını mantar hastalığı sarabilir ve ölüme neden olabilir. Mantar hastalığının başlangıcı kaşınmadır. Kediler her zaman kaşınacaktır ancak çok sık kaşınmak demek rahatsızlıkların başlaması anlamına gelir. Eğer bu durumu kontrol edemiyorsak mutlaka veteriner hekim kontrolüne bırakılmalıdır. Mantar hastalığı baş, boyun, kulak, pati, kulak dibi ve karın bölgesinde görülebilir. Bu bölgelerde ilk etapta kaşınma başlar. Daha sonra ise ciddi bir şekilde mantar üremesi gerçekleşebilir. Bu da ölümcül bir sonuca yol açabilir. En kötüsü ise mantar hastalığı kedilerden insanlara geçebilen bir rahatsızlıktır, kedilerde mantar belirtilerinin başında pembe pembe dairelerin oluşması, pullanma ve aşırı kaşınma gibi durumlar yaşanabilir. 

Göz Hastalığı

Kediler, çok sık göz rahatsızlığı geçirebilen canlılardır. Özellikle son 50 yıl içerisinde 10 kediden 2’nde göz rahatsızlığı görülebiliyor. Göz hastalıkları genellikle virüslerin göze bulaşması sebebi ile oluşabilir. Ancak bu durum doğuştan gelebilir, virüsler sebebi ile oluşabilir ya da sonradan herhangi bir müdahale olmadan oluşabilir. Doğumu gerçekleşen kedilerin veteriner hekim kontrolüne götürülmeleri, sonradan göz hastalığı yaşayan kedilerin acilen tedaviye başlamaları gerekiyor. 

 

Cins kedi sahiplenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak yüzlerce kedi ilanına ulaşabilirsiniz.

Cins Kedi İlanları

 

Kaynak : http://dostveteriner.com/extrasayfalar-kedi-hastaliklari.html

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar