Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

1 Ağustos 2021 tarihinde oluşturuldu.
Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek bakımı, köpeğinizin daha iyi ve eğlenceli bir yaşam sürmesi ve hayatının kaliteli ve eğlencelerle dolu geçmesi ve güzel bir dost edinebilmek için en önemli noktalardandır. Yazımızda köpek bakımı hakkında çok önemli ve temel bilgiler sizlere aktarmaya çalıştık.

15 Günlük Köpek Bakımı

Yeni doğmuş köpekler için belli bir süre dikkatli olmakta fayda vardır. Eğer annesi yanınızdaysa işiniz bir nebze kolaylaşacaktır. Evet şimdi 15 günlük köpek bakımı için neler yapacağımız hangi hususlarda dikkatli olacağımıza geçelim.

 • Yeni doğmuş köpeğinizin annesi yanınızdaysa ilk 10-15 gün anne sütü dışında beslemeye gerek yoktur. Fakat annesi yoksa pet shoplardan temin edebileceğiniz anne sütü tozunu süt ile karıştırıp vermek ilk yemekler için çok önemlidir. Unutmamak gereklidir ki anne sütü köpeklerinizin sağlıklı büyümesi ve kemik gelişimi açısından çok önemlidir. 15-20 gün sonrasında katı köpek mamalarına geçiş yapabilirsiniz.
 • 15 Günlük köpeklerin bakımı yapılırken sıcaklık çok önemli konulardan biridir. Yeni doğmuş köpekler sıcak ortam ister ilk günler 31 °C olmalıdır. Zamanla köpeğin bulunduğu ortamın sıcaklığını 24 °C ‘lere kadar düşürebilirsiniz fakat 24 °C’den düşük olması köpeğin üşümesine yol açabilir.
 • Yeni doğmuş köpeklerde temizlik de önemlidir. 15 günlük köpek bakımı yaparken eğer köpeğinizin annesi yanınızda ise yalayarak belli bir noktaya kadar temizlik işlerini görebilir. Ama köpeğinizin annesi yanınızda değil ise ilk 10 günde yıkamanız tavsiye edilmemektedir.
 • Yeni doğan köpeklerin tuvalet eğitimi olmadığı için öğrenene kadar yerlere gazete sermeniz ve tuvalet eğitimine ne kadar erken başlarsanız işleriniz bir nebze kolaylaşacaktır. Köpek eğitimi ve tuvalet eğitimi nasıl yapılır adlı yazımıza aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  https://www.evcilevi.com/blog/kopek-egitimi-nasil-yapilmalidir/
 • 15 Günlük köpek bakımında aşılar unutulmamalı köpeğin sağlığı, tüy dökme problemlerine karşın eksiksiz yapılmalıdır.

3 Aylık Köpek Bakımı

Köpeklerimiz biraz büyüdü ve ilk ayı sorunsuz atlattılar artık bizi köpeğimizi eğitmek oyun oynamak sosyalleştirmek tuvalet eğitimi gibi başka ihtiyaçları beklemektedir.

 • 3 Aylık köpek bakımı köpeğimizin saldırgan olmaması için sosyalleştirmeyi ihmal etmemeliyiz. Sosyalleşmeyen köpekler insanlardan çekinir ve saldırma hırlama gibi eylemler gerçekleştirebilirler. Bunun önüne geçmek için köpeğimizi her gün yürüyüşe çıkarmalı yaşlı çocuk genç herkesi tanımasını iletişim halinde kalması sağlanmalıdır. Diğer küçük köpeklerle gelişimi için 8 kişiyi aşmayacak gruplarla beraber vakit geçirmelerini arkadaş edinmelerini sağlamalıyız.
 • Tuvalet eğitimi konusuna gelirsek ilk 1-2 ayda köpeğimize tuvalet eğitimini öğretebilmişsek gayet iyi bir pozisyondayız fakat öğretemediysek de sindirim sistemlerini hesaba katarsak yemek yedirdikten 15-20 dakika sonra sindirimi bitecektir her gün o saatlerde yürüyüşe çıkarırsanız düzenin oturması konusunda yardımı dokunacaktır. Ama hala tuvalet eğitimini öğretemediyseniz profesyonel kişilerden yardımı da tercih edebilirsiniz.
 • Mama konusunda ise ucuz diye kalitesiz mamalar alınmamalı gerekli protein ve kalori ihtiyacını alabilmesi için köpeklerin kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Obezite sorunu olan köpekler diyet mama tercih edebilirler. Köpeklerinizin eğitimi konusunda ödül mamalarının da önemi azımsanamayacak kadar yüksektir.
 • 3 aylık köpek bakımı yaparken köpeklerimizle dost olmalıyız onların güvenini sarsmamalı onlarla oyun oynayıp bolca vakit geçirmeliyiz eğitim verirken onların da isteklerini hareketlerini de göz ardı etmemeliyiz. Köpeklerimize asla hakaret etmemeliyiz bu onları geliştirmek yerine daha da hırçınlaşmalarını sağlamaktadır. Temel dur, otur, kalk gibi komutları öğretirken ödül mamalarını kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Bizlerin kuaför güzellik bakımı gibi ihtiyaçlarımız varken köpeklerimizin ihtiyaçları da ihmal edilmemelidir. Yaz aylarında sıcaklıktan dolayı uzayan tüyleri köpeklerimizi bunaltabilir. Gerekli yerlere giderek köpeklerimizin tüylerini kısaltmayı unutmamalıyız.
 • 3 aylık köpek bakımında köpeklerimizin önemli aşıları olacaktır bunları asla ihmal etmemeli eksiksiz olarak yaptırmalıyız.
Köpek Bakımı

Köpek Bakımı

Felçli Köpek Bakımı

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde kaza geçirebilmekte hastalanabilmekte veya doğuştan felçli şekilde doğabilmektedir. Fakat bunun cezası ölüm olmamalı ötenazi işlemini uygulanmasını şiddetle tavsiye etmiyoruz. Felçli köpeğimiz varsa hadi gelin bakımı için neler yapabileceğimize geçelim.

 • Felçli köpek bakımında köpeklerimizin arka ayakları yok ise ve ve ön ayakları güçlü ise arka ayaklarına protez ile hem köpeklerinizi iyi hissettirmiş olursunuz hem de ona daha iyi bir yaşam sunabilirsiniz. Bu protezi ücretsiz sağlayan kurumlar mevcuttur. İletişim kurmanız halinde yardımcı olacaklardır.
 • Köpeğiniz felçli ise eğer kendi temizliğininde de ulaşamayacağı noktalar illaki olacaktır bu yüzden siz köpeğinize yardımcı olmalı ve sık sık temizlemelisiniz. 5 günde bir yıkamak onu temiz tutmaya yetecektir. Yıkandıktan sonra derisi çok kuruyor ise  nemlendirici kremler sürebilirsiniz.
 • Felçli köpek bakımı yaparken köpeklerinize fizik tedavi yani masaj yapmayı ihmal etmemelisiniz 3-4 dakikalık masaj onlara fizik tedavi görevi görüp kan akışlarını hızlandıracak ve rahatlatacaktır.
 • Felçli köpeklerimiz için genelde yanlış bir söylenti dolaşmaktadır. Köpeklerimiz daha az hareketli olduğu için obezite gibi sorunlara yol açacağını düşünürler ama tam aksine köpeklerimiz 2-3 kat daha fazla kalori harcarlar felçli köpeklerimize gerekli enerjiyi sağlayabilmek ve kilo vermesini engellemek için sık sık ama az öğünler olarak yemek vermek tavsiye edilmektedir.

Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Köpek Bakımı

Köpeklerimize bazı noktalarda kısırlaştırma ameliyatı uygulayabiliyoruz. Ameliyat sonrası dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir buyurun okuyalım.

 • Kısırlaştırma ameliyatı sonrası köpeklerimizin ameliyat bölgelerini ısırmamaları dikişleri koparmaması için mutlaka köpeklerinize elizabeth yakalığı yaygın adıyla bilinen konilerden almanızda fayda vardır.
 • Köpekleriniz eve geldikten sonra rahatsız edilmemeli ilk 24 saat içinde dinlenmeleri sağlanmalıdır. Unutmamalıyız ki köpeklerimiz önemli bir ameliyattan çıkmışlardır ve dinlenmeyi hak etmişlerdir.
 • Kısırlaştırma ameliyatı sonrası köpek bakımı için dikkat edilmesi noktalardan biride kusmalarıdır. Belli bir noktaya kadar kusabilmektedirler ama sık sık kusuyorlarsa köpeklerimiz veteriner hekiminizle konuşmanız tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası köpeklerinizde durgunluk halsizlik yorgunluk olması gayet normaldir ve ilk günler hareket ettirilmemesi gerekmektedir. 2-3 gün sonra yavaş yavaş dışarıya çıkarılmalı ve kesinlikle 1 haftadan önce koşmasına izin verilmemelidir. Dışarıda başka bir köpekle karşılaştığınız taktirde direkt ya karşıya geçmeli ya da ters yöne yürümeye başlamalısınız. Günlük hareketlerine yavaş yavaş zaman içerisinde geri dönmesi sağlanmalıdır.
 • Köpeklerinizin açık yarası olduğu için belli bir miktar köpeğinizi yıkamayı ertelemelisiniz kirlenmişse de bebek ıslak mendilleriyle temizlenmesi tavsiye edilir.
 • Kısırlaştırma ameliyatı sonrası köpeklerin dikişleri yavaş yavaş atacaktır fakat kalan dikişleri alması için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.
Yavru Köpek Bakımı

Yavru Köpek Bakımı

Apartmanda Köpek Bakımı

Apartmanda köpek bakımını bazı kişiler tercih etmese de bazı kişiler tercih edebilmektedir. Apartmanda köpek bakımı için önemli noktaları yazımızda okuyalım.

 • Kimi apartmanlarda kat mülkiyet planında köpek bakmaya izin yokken kimilerinde vardır çevrenizi ve komşularınızı rahatsız etmeseniz dahi kat mülkiyet planında izin yoksa köpek bakımı yasaktır.
 • Apartmanda köpek bakarken köpeklerinizi mutlaka her gün yürüyüşe çıkarmalı ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek ve sosyalleşmesini sağlamak için zaman ayırmalısınız.
 • Köpek evde bütün gün yalnız kalacaksa yoğun çalışan biriyseniz veya tüm gün evde olmayan bir öğrenciyseniz apartmanda köpek bakımı pek tercih edilmemelidir.
Köpek Bakımı

Köpek Bakımı

Köpek Bakımı Masrafları

Köpek bakımı masraflarından çok daha önce onlara gününüzün büyük kısmını ayırmanız gerektiğini oyun oynamanız yürüyüşe çıkarmanız ve sosyelleştirmeniz gerekmektedir eğer bunları yapabilecek durumdaysanız köpek bakımı masraflarına geçelim.

 • Unutmayalım ki köpek bakımı 1-2 senelik bir şey değildir. Köpeklerin 15-16 yıl ömürleri olabilmektedir. Köpekleriniz zamanınızın büyük çoğunu ayırmanız çocuğunuz gibi ilgilenmeniz gereken evcil dostunuzdur.
 • Köpek sahiplendiyseniz eğer köpeklerin yapılması gereken aşıları vardır. İlk aldığınızda birer ay arayla iki aşı yapılır bunlardan birisi karma(gençlik) aşısıdır. maliyeti 80 TL’dir iki ay yapıcağımız için 160 TL tutacaktır. Bir diğeri ise corona aşısıdır bu da 80 TL’dir fakat iki ay yapılacağı için bu da 160 TL tutacaktır. Bronşit aşısı da iki ay yapılan ve bir tanesi 80 TL olan bir aşıdır bu da 2 ay yapılır bu yüzden bu da 160 TL tutacaktır. Kuduz aşısı her yıl bir kere yapılır. 3 tane iç parazit aşısı yapılmaktadır, tanesinin fiyatı 60 TL civarıdır. Dış parazit aşısı da 2 ayda bir yapılır bunun da tanesi 50 TL’dir. Aşılar bittiğinde ilk dönemde cebimizden 700 TL’ye yakın para çıkar. Yıllık yapılan aşılar ortalama 1200 TL yapmaktadır. Diğer yıllar aşıların sayısı azalacağı için fiyat 800 TL ye kadar düşecektir.
 • Köpek bakımı masraflarında mama kısmına gelelim. Köpeğinizin gerekli protein ve kalori ihtiyacını sağlıklı bir şekilde alabilmesi için kaliteli mamalar alınmalı ve para harcamaktan kaçınmamalıdır. Köpeğinizin türüne göre yediği mama miktarı da değişebilmektedir. 20-25 Kilogramlık bir köpek için 15 kilogramlık bir mama 30-40 gün arası yetmektedir ve kaliteli mamalar 400 TL civarındadır ama daha ortalama bir mama tercih ederseniz 200-250 TL ye kadar düşmektedir. Bazı kampanyalar ve indirimler yakaladığınızda 2-3 aylık mamasını alırsanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Aylık köpeğinizin mama masrafı ortalama olarak 300 TL olacaktır.

Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız sitemizdeki köpek sahiplendirme ilanlarını inceleyebilirsiniz.

 

Kaynak

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar