Köpek Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Köpek Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek eğitimi; köpeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendiren, daha iyi iletişim kurmanızı sağlayan ve günlük yaşantınızda köpeğinizle oyun oynarken daha keyifli vakitler geçirebilmenizi sağlayan yapılması kesinlikle gerekli olan bir aktivitedir.

Yazımızın devamında temel komutları, köpeğinizin tuvalet eğitimini nasıl öğretebileceğinizi ve öğretirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık.

Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Köpeğinizle ileride geçireceğiniz mutlu zamanlar köpeğinize vereceğiniz tuvalet eğitimine bağlıdır. Evcil hayvanınıza tuvalet eğitimi verirken istikrarlı, sabırlı ve tutarlı olmalısınız.

Yavru köpeğiniz evinize geldiği ilk günden itibaren tuvalet eğitimine başlamalısınız. Unutmayınız ki ağaç yaşken eğilir. Öncelikle köpeğinizin evin içinde mi yoksa sokakta mı tuvaletini yapacağına karar vermelisiniz.

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Köpeğinizin dışarıda tuvaletini yapmasını istiyorsanız eğer yavru köpeğinizin düzenli ve dakik beslenmesine önem vermelisiniz. Yavru köpekler genellikle günde 5 öğün yemek yerler. Büyüdükçe öğün sayısı günde bire kadar düşer. Köpeğiniz yemeğini yedikten yaklaşık 20 – 30 dakika sonra sindirim olaylarını tamamlayıp tuvaletini yapmaya hazır oluyor. Evcil hayvanınız yemeğini bitirdikten 15 dakika sonra yürüyüşe çıkartırsanız bu aralığı yakalayabilirsiniz. Yürüyüş anında da bir süre sonra köpeğiniz uygun olduğu bere tuvaletini yapacaktır. Köpeğiniz tuvaletini yaptığında onu ödüllendirir veya severseniz köpeğinizin tuvalet eğitimine alışmasında daha etkili olabilirsiniz.

Köpeğiniz evin içerisinde tuvaletini yapacaksa evinizde bol bol gazete kağıdı bulundurmanızda yarar var. Öncelikle yavru köpeğiniz evinize ilk geldiği dakikada tuvaletini bilemeyeceği için tuvaleti geldiği gibi evin içerisinde en uygunsuz bir yerde de olsa tuvaletini yapacaktır.

Köpeğin ilk tuvaletini yaptığı yer çok önemlidir. Orası güzelce temizlenip kokusu gidene kadar silinmelidir. Yemeğini yedikten 15 dakika sonra köpeğiniz için ayırdığınız kısıma önce gazete serip sonrasında köpeğinizi koyabilirsiniz. Köpeğinizi tuvaletini yapana kadar orada tutmalısınız. Tuvaletini yaptığı zamanda gazetenin üstünden biraz silin ve hemen üstüne bir gazete kağıdı daha koyun ama tuvalet kokusu gazetede kalmalı ki köpeğiniz tekrar tuvaletini yapacağı zaman kokusundan dolayı daha önce tuvaletini yaptığı yerde yine  tuvaletini yapsın.

Köpeğiniz her tuvaletini yaptıktan hemen sonra köpeğinizi sevebilir mimiklerinizle yaptığı şeyin doğru olduğunu gösterebilirsiniz.

Gazete ile uğraşmak istemeyenler için eğitim süresinde çiş pedi de kullanabilirsiniz.

Temel Köpek Eğitim Komutları

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi

Temel köpek eğitimi her köpeğin alması gereken eğitimlerdendir. Köpeğinizle yaşayacağınız ilişkilerde dayanak noktası olmakla beraber temel eğitim komutlarıyla beraber sokakta köpeğinizin algılayamayacağı bir tehlike durumunda köpeğinizi koruyabilmenizi sağlayacaktır.

Köpeğinize öncelikle ‘HAYIR’ komutunu öğretmeniz gerekmektedir. ‘HAYIR’ı bağırmadan fakat sert bir dille kısa ve net bir şekilde demelisiniz. Aynı zamanda köpeklerin olayları bağlantılı bir şekilde göremediği için yaptığı bir hatadan dolayı sonradan ona kızmanız köpeğinize karşı olumlu hiçbir etkisinden daha çok köpeğiniz kendine ve size olan güvenini kaybetmesine yol açacaktır. O yüzden köpeğinizin yanlış davranışından dolayı anında tepki vermelisiniz. Böylece köpeğinize ‘HAYIR’ komutunu kolayca öğretebilirsiniz.

‘DUR’, ‘BEKLE’, ‘YUVARLAN’, ‘YAT’ gibi komutları öğretirken sabahın erken saatlerinde veya gece yatmadan önce oyun eşliğinde öğretebilirsiniz. Köpeklerin dikkatleri çok kolay dağıldığı için sevdiği oyuncaklarla ve kısa periyotlarla öğretmelisiniz. 10 dakikayı geçen eğitimlerde köpeğin dikkati dağıldığı için boşa kürek çekmiş gibi olursunuz.

Köpekler daha 3 aylık olana kadar yalnızca 1 kişiden eğitim almalıdır. 3 aydan sonra yavaş yavaş evinizdeki diğer bireyler de eğitimine katkıda bulunabilir.

Köpeklerinizi ödüllendirirken sadece ödül mamaları kullanmayın. Yoksa her yaptığı hareketinden sonra ödül maması bekleyecek ve ödül maması vermediğiniz takdirde komutlara uymamaya başlayacaktır. Bu yüzden ödül olarak bazen sarılmayı ve sevmeyi deneyebilirsiniz.

Köpek Eğitimi Fiyatları

Temel komutlar ve tuvalet gibi eğitimleri zamanı olan herkes evde köpeğine öğretebilir fakat köpeğinizin eğitim konusunda endişeleniyor ve bir şeylerin yanlış gittiğini hissediyorsanız bir profesyonelden yardım almakta fayda var. Köpek cinsi ve yaşına göre fiyatlar 4000 – 8000 TL arasında değişmekte olup eğitim süresi de ortalama 5 hafta olarak sürmektedir.

Köpek Eğitimi ile İlgili Kitap Önerileri

Köpek sahiplenmeyi düşünüyor ama sahipleneceğiniz yavrunun eğitimi ve bakımı ile ilgili yeterli bilgi birikiminiz yoksa köpek eğitimi konusundaki tavsiye ettiğimiz kitapları okuyabilirsiniz.

Her Yönüyle Köpek Eğitimi – Gerilyn J. Bielakiewicz

Köpeğim Mutlu Ben Mutlu – Cesar Millan

Köpek Eğitiminin Sırları : Köpeğinizi Eğitmenin En Kolay Yolları – Jale Üntürk

Kaynak

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/

 

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar