Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

18 Ağustos 2022 tarihinde oluşturuldu.
Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Malta köpeği olarak da adlandırılan Maltese Terrier, bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Milattan önce 500’lü yıllarda ortaya çıkmış, Yunan ve Roma edebiyatına konu olmuştur. Soyluluğun ve asilliğin bir simgesi olarak tanınan Maltese Terrier, dünyanın en popüler süs köpeği ırklarındandır.

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

En bilinen ve dikkat çeken fiziksel özelliği tüyleridir. Beyaz köpek ırklarından biridir ve tüyleri uzundur. Yumuşak tüylerinin dokusunun bozulmaması için bu köpeklerin iyi bir tüy bakımına ihtiyacı vardır. Burunları minik, ağız çevresi yuvarlak ve tüylüdür. Küçük sarkık kulakları ile hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Kuyrukları da uzun ve tüylü bir yapıya sahiptir. Ortalama yaşam süresi 0-14 yıldır. Ağırlığı 1,4-3,18 kg, boyu 20-25 cm olabilir ve minik bir bedeni vardır.

Maltese Terrier köpekleri aynı Pomeranian Boo , Toy Poodle , French Bulldog minik ırk köpekler arasındadır.

 

Maltese Terrier Karakteristik Özellikler

Maltese Terrier, aile köpeği olmaya çok yatkın karakter özelliklerine sahiptir. Sosyal olduğu bilinen bu ırk, yabancılarla çok iyi anlaşır ve yeni insanlar tanımaktan mutlu olur. Etrafına neşe saçan yüksek bir enerjiye sahiptir. Oyun oynamayı çok sever, zeka oyunlarında kendini ön plana çıkarır. En bilinen özelliklerinden biri de oldukça zeki hayvanlar olmasıdır. Eğitilme düzeyleri yüksek olduğu için tuvalet eğitimi kolaylıkla verilebilir.

 

Maltese Terrier, diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Bu nedenle kalabalık parklara götürebilir ve arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarla iyi anlaştığı için ev ortamına en kolay uyum sağlayacak köpek ırklarından biridir. Ancak çok konuşkan bir yapısı olması apartman hayatına uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır. Sahibine çok bağlı olan bu köpekler, ilgiyi sever. Bu nedenle sahibinin ilgisini ister ve birlikte oyun oynamaya bayılır.

 

Maltese Terrier Özellikleri

Maltese Terrier Özellikleri

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier, ev yaşamına çok uygun bir köpektir ancak çok fazla bakım ister. Bu nedenle sahibinin üzerine düşen birtakım sorumluluklar vardır. Beyaz tüyleri çok çabuk kirlenir ve fazla bakım ister. Düzenli taranması, yıkanması ve kuruması gerekir. Bunun için hassas tüylerini bozmayacak özel ürünler tercih edilmelidir. Yüzleri ve kulak içleri de leke oluşan bölgeleri olduğu için sık sık yıkanması önemlidir.

 

Maltese Terrier beslenme, tuvalet gibi rutin bakımlarda diğer köpeklerle aynı ihtiyaçlara sahiptir. Kaliteli mamalar tercih edilmeli ve günde iki kez tuvalete çıkarılmalıdır. Çok fazla egzersiz ihtiyacı duymadığı için üç günde bir gibi rutin izleyerek hava almaya çıkarılabilir. Evde uzun süre kalabilir ancak oyuncu yapısından dolayı güvenli alanı olmalıdır.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/maltese-terrier-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar