Maltipoo Özellikleri ve Bakımı

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Maltipoo Özellikleri ve Bakımı

Maltipoo, Maltese ve Toy Poodle ırklarının melezi olarak ortaya çıkmıştır. MaltePoo, MultaPoo, MaltiDoodle gibi isimlerle de bilinir. Bu köpek ırkı Amerikan KaninHibrit Kulübü tarafından tescillense de Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmemiştir. Bu köpeklerin en çok dikkat çeken özelliği oldukça sevimli görünümleridir.

Maltipoo Fiziksel Özellikleri

Maltipoo, yumuşak ve kıvırcık tüylere sahiptir. Ağırlıkları 1,5 ve 4 kg arasında, uzunlukları ise 21-25 cm arasındadır. Küçük köpek ırklarından biridir ve en bilinen özelliği çok az tüy dökmesidir. Bu nedenle alerji sorunu olanların sahiplenebileceği özel köpeklerden biridir. Siyah burunları, iri gözleri ve minik bir kafaları vardır. Kemik yapıları ufak olduğu için çevresel faktörlerden çabuk etkilenir.

 

Tüy renkleri kahve ve beyaz olabilir. Ancak genellikle beyaz tüylere sahip olduğu için beyaz köpek ırklarından biri olarak tanınır. Büyüdükçe tüylerinde kararma meydana gelebilir. Bu nedenle büyüdüklerinde limon rengi gibi bir renk değişikliğine uğramaları olasıdır. Göz kenarları ve pençe içleri siyah renklidir.

 

Maltipoo Karakter Özellikleri

Küçük köpek ırklarının fazla ilgiye ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçektir. Maltipoo cinsi de çok fazla ilgi isteyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle girdiği ortamlarda dikkat çekmek ister. Enerjileri yüksektir ve yabancılarla iletişimleri kuvvetlidir. İnsanlarla çok iyi anlaşır, özelliklere çocuklara karşı nazik ve duyarlı oluşu onu tam bir aile köpeği yapmıştır.

 

Bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları orta düzeydedir. Fazla sosyal oldukları için yabancı ortamlara girmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Çocuklarla baş başa kalabileceği gibi evde yalnız başına da kalabilir. Çok oyuncudur ve akıllı olduğu için çevresine zarar vermez. Benimsediği oyuncaklarla kendi kendine zaman geçirebilir.

 

Maltipoo

Maltipoo

Maltipoo Bakımı

Maltipoo cinsi ortalama 10-15 yıl yaşasa da doğru bakım yaşam sürelerini doğrudan etkiler. Bu köpeklerin bakımları ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta ufak kemiklerinden dolayı çevresel faktörlerden çabuk etkilendikleridir. Çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda çabuk hasta olabilirler. Özel bir tüy yapısına sahip olmaları da tüy bakımına dikkat edilmesini gerekli kılmıştır.

 

Tüylerinin düzenli olarak taranması ve sık sık yıkanması gerekir. Aynı zamanda kulak içlerinin temizlenmesi ve yüzlerinin yıkanması da gerekir. Bunun dışında bakımları, rutin köpek bakımları ile aynıdır. Sahiplenildikten sonra veterinere götürülmeli ve aşı düzeni oluşturulmalıdır. Beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken nokta sağlıklı mamalar tercih edilmesidir. Tuvalet eğitimi alabilecek olan bu cinslere kısa sürede eğitim verebilirsiniz.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/maltipoo-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar