Scottish Fold, Özellikleri ve Bakımı

21 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Scottish Fold, Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold, İskoçya kökenlidir ve British Shorthair kedilerle benzerlik gösterir. Bu kedi cinsinin en çok dikkat çeken özellikleri kulak yapılarının diğer kedi cinslerinden farklı olmasıdır. Akıllı ve nazik yapıları ile dünyanın her yerinde popüler olan kedi ırklarından biridir.

Scottish Fold Fiziksel Özellikleri

Scottish Fold kedilerin kendine has bir görünümleri olması diğer kedi cinslerinden kolaylıkla ayırt edilmesini sağlar. Bu kedilerin ön plana çıkan özelliği küçük ve içe doğru kıvrılan kulaklarıdır. Bu durum kulağının kıkırdak yapısından kaynaklanır.  İlk doğduğunda kulakları normaldir ancak 3 aylıkken kıvrılmaya başlar. Ağız yapıları uzun, kıvrımlıdır. Bu nedenle gülümsüyor gibi sevimli bir görünüme sahiptirler. Kafa yapısı geniş ve yuvarlaktır. Güçlü bir çeneye ve güçlü dişlere sahiptir. Tüyleri kısa, yumuşak ve parlaktır. Renkleri ise mavi, gri, kızıl, beyaz, krem, gümüş, altın ya da tekir olabilir.

Scottish Fold Karakter Özellikleri

Bu kediler girdikleri ortamda kucağa alınmaktan ve öpülmekten hiç hoşlanmaz. Asil bir duruşu olduğu söylenebilir. Ortamda birisini seçer ve onun ilgisini çekmek için etrafında gezer. Ancak ilgi görmemek onun için sorun olmaz. Kendi halinde oyun oynayabilir, bütün gün yerinden kalkmayabilir. Ancak kilo sorunu yaşamaması için bu kedilerin egzersiz yapmasına ve oyun oynamasına dikkat edilmelidir.

 

Nazik, sevecen, duyarlı ve akıllıdır. Sakin yapılarından dolayı etrafına saldırdığı anlar yok denecek kadar azdır. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Bu nedenle evde beslenmeye en uygun kedilerden biridir. Bu kedilerin bilinen diğer özelliği ise yalnızlığı sevmemesidir. Onunla ilgilenecek kimse olmadığında sıkılır ve depresyon belirtileri gösterebilir. Bu nedenle evde uzun süre yalnız kalmamalıdır.

 

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold Özellikleri

Scottish Fold Bakımı

Scottish Fold kedilerinin fiziksel özellikleri itibari ile yatkın olduğu hastalıklar vardır. En bilineni ise kulaklarının hassas olmasından dolayı kulak hastalıklarıdır. Bu nedenle sahiplenildikten sonra kısa süre içerisinde veteriner kontrolleri yaptırılmalıdır. Aşı takvimi oluşturulmalı, büyüdüğünde yavru vermesi istenmiyorsa kısırlaştırılmalıdır. Bunlar dışındaki bakımları ise oldukça kolaydır.

 

Tuvaletlerini yapmaları için kum yerini birkaç kez göstermelisiniz. Akıllı oldukları için kısa sürede mama ve tuvalet kaplarının yerini öğrenirler. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Fazla yeme eğiliminde olacağı için sahibinin çok yemek yedirmemeye özen göstermesi gerekir. Tüy bakımı için kullanılacak ürünler mutlaka kedilere özel şampuanlar olmalıdır. Tüyleri kısa olduğu için haftada bir kez taranması yeterlidir. Akıllı ve sakin oldukları için sahiplerine zorluk çıkarmazlar.

Satılık Scottish Fold İlanları ve Fiyatları

Sitemizde bulunan yüzlerce scottish fold ilanı içerisinden siz de kendi evcil dostunuzu seçebilirsiniz. Scottish fold ilanlarını ve scottish fold fiyatlarını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

 

https://www.evcilevi.com/kedi-ilanlari/scottish-fold-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar