Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı

11 Ağustos 2022 tarihinde oluşturuldu.
Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı

Toy poodle, kıvırcık kürkü ile diğer köpek cinslerinden (Boo, Maltese gibi) kolaylıkla ayırt edilir. Fransız kökenli olan bu köpekler, zamanla tüm dünyaya yayılmış ve dünyanın en popüler ırklarından biri haline gelmiştir. Eğitmesi kolay olan Toy Poodle, diğer cinslerle iyi anlaşır. Evde yaşamaya en uygun ırklardan biridir.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri

Toy Poodle yaşam süresi ortalama 13/15 yıldır. İyi bakılması ve sağlıklı beslenmesi yaşam süresini etkiler. En dikkat çeken fiziksel özelliği kıvırcık ve hafif uzun kürküdür. Standart, toy ve minyatür olmak üzere üç farklı bedene sahip olabilen tek köpek ırkıdır. Boyların ortalama 28-38 cm olabilir. Ağırlıkları ise 7-8 kg olan bu köpeklerin tüy renkleri değişiklik gösterir. Koyu turuncu, siyah, mavi, gümüş, beyaz, kahverengi tonlarda tüyleri vardır.

Toy Poodle Karakter Özellikleri

Toy Poodle, oldukça sevecen bir karaktere sahiptir. Bekçi ve şov köpeği olmaya yatkındır. Zeki olduğu için aldığı eğitim karakterini etkiler. Evde yaşamaya uygundur ve sahibine karşı itaatkardır. Korumacı tavırları ile sahibini yabancılardan kıskanabilir. Çok konuşkan olmasa da insanlarla ve çocuklarla iletişimi iyidir. Egzersiz ihtiyacı düşük, enerji düzeyi orta denilebilecek düzeydedir.

Toy Poodle ev ortamına kısa sürede alışabilecek zeki bir ırktır. Karakterinde ön plana çıkan özelliği çabuk kavraması ve duyarlı olmasıdır. Yabancılarla karşı naziktir, saldırgan tavırlar sergilemez. Bu nedenle çocuklu ailelerin sahipleneceği evcil köpeklerden biridir. Zeki olduğu için ev ortamını tanır, ortama ayak uydurur ve sahibine bağlanır. Sahibi ne derse yapacak kadar itaatkar bir köpek olabilir.

 

Toy Poodle Özellikleri

Toy Poodle Özellikleri

Toy Poodle Bakımı

Toy Poodle köpek ırkının en belirgin özelliği kendine has tüy yapısıdır. Bu nedenle sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri tüy bakımı olacaktır. Düzenli olarak tüylerinin taranması ve evcil hayvanlara özel şampuanlarla yıkanması gerekir. Bu köpekler, zeki olmalarından dolayı tuvalet eğitimi verilebilir. Eğer besleneceği alanda bahçe yoksa tuvalet eğitimi alması şarttır. Oyuncu bir karakteri olduğu için evde eşyalara zarar verme ihtimalinden dolayı güvenli alan oluşturulması gerekir. Yalnız kaldığı sürede güvenli alan içerisinde olması daha doğru olacaktır.

 

Tüm köpek ırklarının olduğu gibi Toy Poodle de egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir. Bu nedenle günlük yürüyüş yapması, oyun oynaması ve temiz hava alması gerekir. Sahiplendikten sonra veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Mama seçimleri, düzenli egzersiz yapması gibi etkenler bu köpeklerin daha uzun yaşamasını sağlamaktadır.

 

https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/toy-poodle-ilanlari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar