Yayın Köpek Hastalıkları Nelerdir ?

22 Ocak 2022 tarihinde oluşturuldu.
Yayın Köpek Hastalıkları Nelerdir ?

Köpek cinslerinde yaygın köpek hastalıkları türlerinin belirti ve semptomları köpek sahibi olan bireyler tarafından merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Köpek ebeveynlerinin köpeklerde görülen yaygın hastalıkları bilmesi gerekmektedir.

 

 

Yaygın Köpek Hastalıkları

Yaygın Köpek Hastalıkları

 

Köpekler insanların en iyi dostu olmaktadır. Onlar üzerinde görülen en ufak bir belirti ve semptom sonrasında veterinere götürmek gerekir. Böylelikle köpeğinizin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam standartlarına sahip olması sağlanacaktır. Bu içeriğimizde köpeklerde yaygın hastalıklar nelerdir? Sorusunun yanıtını sizlere vermek isteriz. Bahsettiğimiz hastalıklar da ön görülen belirti ve semptomların herhangi biriyle karşı karşıya kalırsanız kesinlikle acilen dostunuzu veterinere götürerek sağlığına kavuşmasını sağlamalısınız. Unutulmamalıdır ki insanlar görülen hastalıklar köpekler de görülmemektedir. Aynı zamanda belirtiler hemen hemen aynı şekilde görülebilmektedir. Köpekler de yaygın hastalıkları sizlere şu şekilde aktarabiliriz;

 

Kuduz

 

Köpekler de en yaygın olarak görülen kuduz virüsü tedavi edilmemesi durumunda ciddi problemler ile karşılaşmanıza sebep olabilmektedir. Kuduz virüsü herhangi bir memeli hayvanda görünen yaygın hastalık çeşididir. Kuduz virüsü aşılama yapılarak önlenebilmektedir. Kuduz virüsü kişilere herhangi bir ısırık ya da tükürük yolu ile bulaşabileceği gibi tedavi edilmez ise ölüm ile sonuçlanabilmektedir. 

 

Kennel Öksürük 

 

Köpek cinslerinde yaygın hastalıklar arasında en sık karşılaştığımız kennel öksürük köpeğin solunum yolu enfeksiyonuna sahip olduğunu göstermektedir. Kennel öksürük diğer köpek cinsleri ile temas etmesi durumunda bulaşıcı olan bir hastalık türüdür. Ses ve soluk borusunda iltihaplanma gerçekleşmesi ile ortaya çıkan bu hastalık türünün kesinlikle veteriner kontrolü altına alınması sağlanmalıdır. Bu hastalık çeşidinin tedavi edilmemesi durumunda köpeğinizin ciğerlerinin büyük bir hasar almasına sebep olunabilecektir. İnsanlar da görülen soğuk algınlığı ile benzetilen kennel öksürük hem viral hem de bakteriyel enfeksiyon çeşitleri arasında bulunmaktadır. 

 

 Şeker Hastalığı

 

İnsanlar da görülen insülin yani şeker hastalığı köpekler de görülebilmektedir. İnsülin hormonu eksikliği ya da insülin yetersizliği köpekler de sık sık karşılaşılan yaygın hastalıklar arasında yerini almaktadır. İnsülin yeteri kadar üretilmemesi durumunda köpekler de kan şekeri seviyesinin yükselmesine sebep olabilmektedir. Şeker hastalığına yakalanan köpeklerde en yaygın görülen belirtiler arasında çok fazla yemek yeme, çok su içme ve yoğun idrara çıkmak bulunmaktadır. Ancak kesin bir tanıya varmak için kesinlikle köpeğinizi bir veterinere götürerek kan ve idrar tahlili yaptırmanız gerekmektedir. 

 

Köpek Hastalıkları

Köpek Hastalıkları

Köpek Gençlik Hastalığı

 

Bazı köpek cinslerinde teşhis dahi edilemeyen köpek gençlik hastalığı maalesef ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Öksürük, hapşırma, sürekli salya akması, ishal, ateş ve kaslar da meydana gelen ağrılar köpek gençlik hastalığı belirtileri arasında ön plana çıkmaktadır. Günümüzde bu hastalığın aşısı bulunmaktadır. Ancak henüz birkaç haftalık olan köpekler de bu hastalık teşhis edilemez ise ölüm ile sonuçlanabilmektedir. 

 

Kusma

 

Köpeğinizin sindirim sistemi ile alakalı herhangi bir problem ile karşılaşılması ya da zehirlenmesi durumunda kusma hastalığı ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Köpeğiniz sürekli kusuyor ise kesinlikle köpeğinizi veterinere götürerek tedavi ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdir de istenilmeyen durumlar ile karşılaşabilir ve köpeğinizi kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda kusma probleminin yanı sıra ishal, ateş ve uyuşuk hali gibi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalırsanız muhakkak veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Bu gibi problemler mide ülseri, bağırsak parazitleri, bağırsak iltihabı ve tümör gibi ciddi hastalıklara sebep olabileceğini unutmamalısınız. 

 

Parvovirüs (Kanlı İshal)

 

Köpeğinizin sindirim sistemini bir hayli olumsuz etkileyen Parvovirüs günümüzde kanlı ishal olarak bilinmektedir. Köpeğinizde gözlemlediğiniz ishal problemine kan da eşlik ediyor ise vakit kaybetmeden veterinerden destek almalısınız. Bu hastalık sonucunda kırmızı kan hücrelerinde azalma meydana gelebilmektedir. Bu durum da köpeğinizin kalp ve bağırsak problemleri ile karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir. Bu hastalığa yakalanan köpekler de yaygın olarak görülen belirtiler arasında yorgunluk, iştahsızlık, ateş, kusma, ishal ve sıvı kaybı bulunmaktadır. Yavru köpekler için bu hastalığın önlenebilmesi adına veteriner tarafından aşı yapılması ön görülmektedir. 

 

Mide İltihabı 

 

Köpekler de yaygın hastalıklar nelerdir? Sorusunun en başında yer alan cevaplar arasında mide iltihabı bulunmaktadır. Mide iltihabı maalesef köpekler de görülen en yaygın hastalık çeşitleri arasında yer almaktadır. Köpek ebeveynlerinin farkında olmadığı bu hastalık çeşidi köpekler için ciddi problemlere sebebiyet verebilmektedir. Genellikle yanlış beslenme sonucu oluşan bu hastalığın en önemli belirtileri kusma, karında meydana gelen şişlik, aşırı tükürük ve ani kilo kaybı olarak görünmektedir. Gastrit, mide mukozası iltihabı ya da midenin tahriş olması sonucunda veterinerden destek alınması gerekmektedir. 

 

Kulak İltihabı

 

Kulak iltihabı sürekli ıslanan ve nemli kalan köpekler de görünen hastalık türleri arasında bulunmaktadır. Bilindiği üzere bazı köpek cinsleri su da oyun oynamayı sevmektedir. Ancak bu durum köpekler için iyi sonuçlar vermeyebilir. Kulak iltihabına yakalanan köpeklerde en yaygın görülen belirtiler arasında kulakların sürekli kaşınması bulunmaktadır. Köpeğiniz kulağını kaşımaya çalışıyor ve bunu süreklilik haline getirmiş ise kulak iltihabına yakalanmış olma riskini göstermektedir. Aynı zamanda köpekler kulak iltihabı yakalandığı zaman sürekli başını sallayabilmektedir. Köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol ederek kötü bir koku ya da sarımsı bir sıvının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir durumlar ile karşı karşıya kalırsanız veterinerden destek alarak köpeğinizin sağlığına kavuşasını sağlayabilirsiniz. 

 

Dış Parazit

 

Köpekler de sık sık karşılaşılan hastalık çeşitleri arasında kene ya da pire gibi dış parazitler bulunmaktadır. Köpekler de dış parazit hastalığı ciddi köpek hastalığı problemlerini beraberinde getirebilmektedir. Köpek sahibi olan ebeveynler her ne kadar köpeklerine temiz baksalar da maalesef bu hastalık türleri bir şekilde görülebilmektedir. Köpeğinizi dış parazitlerden korumak için birbirinden farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Aynı zaman da veteriner kontrolü altında verilen ürünler ile de köpeğinizi kene ya da pire gibi dış parazitlerden koruma fırsatını elde edebilirsiniz. 

 

Saç Kıran

 

Köpekler de görülen saç kıran hastalığı ciddi cilt hastalıkları arasında bulunmaktadır. Köpeğinizin cildinde meydana gelen mantar enfeksiyonu gibi pek çok problemler sonucunda saç kıran rahatsızlığı ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bir köpek ile temas edilmesi durumunda bulaşıcı bir hastalık olan Saç kıran genellikle köpeğinizde dairesel tüy dökülmelerine sebep olacaktır. Her ne kadar zaman içerisinde iyileşebilen hastalık türleri arasında bulunsa da insanlara ve diğer köpeklere bulaşmasını önlemek adına kısa süre içerisinde veterinere götürerek tedavi ettirmeniz önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

Cins köpek sahiplenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak yüzlerce köpek ilanına ulaşabilirsiniz.

Köpek Sahiplendirme İlanları

Kaynak : http://www.medivetveteriner.com/kopek-hastaliklari/

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar