Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

18 Ağustos 2022 tarihinde oluşturuldu.
Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier ; Pomeranian Boo , Toy Poodle , Maltese Terrier , Golden Retriever gibi köpeklerle birlikte dünyanın en popüler köpek ırklarından biridir. Sevimli görünümleri ile kısa sürede tüm dünyada popülerlik kazanmışlardır. Irkın geçmişinin 1800’lü yıllara dayandığı bilinmektedir. Kuzey İngiltereli işçiler porsukların avlanması için geliştirmiştir.

Yorkshire Terrier Fiziksel Özellikleri

Yorkshire Terrier tüyleri ile diğer köpek ırklarından kolaylıkla ayırt edilir. Yumuşak ve uzun tüyleri sırt bölgesinde ikiye ayrılarak aşağıya uzanır. Tüyleri siyah veya açık kahverengi olabilir. Düz bir kafası, orta boyutlarda burunları, yuvarlak gözleri, v şeklinde dik kulakları vardır. Yorkshire Terrier ortalama 12-15 yıl arasında yaşar. Uzunlukları 15-18 cm, ağırlıkları ise 3-4 kg olabilir.

 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Karakter Özellikleri

Bu köpek ırkı macerayı çok seven bir karaktere sahiptir. Cesur, meraklı ve hareketli olduğu için etrafına zarar verebilir. Aynı zamanda saldırgan tavırlar sergiledikleri de görülebilir. Bunun dışında alıştığı ortamlarda oldukça sevecen ve enerjiktir. Sürekli bir oyun halindedir. Etrafta gördüğü yabancı cisimler anında ilgisini çeker. Farklı oyuncaklarla oynamayı severler ve hareketli oyunlardan hoşlanırlar. Özellikle parkur oyunları gibi hoplamalı oyunlara karşı sempatileri vardır.

 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

 

Bu köpeklerin saldırgan tavırları genellikle farklı köpek ırkları ve kedilere karşıdır. Bu nedenle sahiplenecek olan kişilerin evlerinde farklı bir evcil hayvan olması alışma süreçlerini zorlaştırır. Ancak yavruyken eğitilebilir ve diğer hayvanlarla kuvvetli iletişimler kurabilir. İnsanlarla ve çocuklarla ise arası oldukça iyidir. Oyuncu yapıları sayesinde çocuklarla sürekli bir oyun halinde olacaklardır. Sahiplerine bağlı olan bu köpeklerin korumacı tavırlar sergilemesi de doğasında vardır. Evde beslenmeye uygundur ancak egzersiz ihtiyacı fazladır. Bu nedenle uzun süre evde kalmaması gerekir. Gereksiz havlamaları oldukça az olduğu için apartman hayatına da uyum sağlaması mümkündür.

 

Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier bakımında en çok dikkat edilmesi gereken uzun tüyleridir. Tüylerinin yumuşak yapısının bozulmaması için düzenli olarak taranması ve yıkanması gerekir. Aynı zamanda yüzünde de uzun tüyler olduğu için yemek yerken ve su içerken ağzına, gözüne girebilir. Bu nedenle beslenme saatlerinde kafasındaki tüylerin hafif bir şekilde toplanması gerekir.

 

Yorkshire Terrier bakımı aslında zor değildir. Rutin bakımlarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken nokta tüy bakımı için fazla özen gösterilmesidir. Sağlık durumlarının ise sürekli kontrol altında olması gerekir. Sıcak ve soğuk havalardan kolay etkilenebilir. Özelliği soğuğu sevmez ve kış aylarında üşütme ihtimali yüksektir. Veteriner tarafından düzenli bir aşı takvimi oluşturulmalıdır. Tuvalet ve beslenme düzenleri ise diğer köpek ırkları ile aynıdır.

 

Satılık Yorkshire Terrier ilanları için https://www.evcilevi.com/kopek-sahiplendirme-ilanlari/satilik-yavru-term-fiyatlari-ve-ilanlari/ tıklayabilirsiniz.

Blog Kategorileri

Popüler İlanlar