Adres
Aramanızın sonucunda 16 ilan bulundu.
Filtreler: Kategoriİran Kedisix
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
Yavrularımızı sahiplendiriyorum…>Yavrularımızı sahiplendiriyorum…2 Kasım 2022 Ankara / Etimesgut
Show kalite İran bebekler>Show kalite İran bebekler5 Eylül 2022 İstanbul / Esenyurt
MAVİŞ GÖZLÜ SAFKAN SEVİMLİ YAVRULARIMIZ>MAVİŞ GÖZLÜ SAFKAN SEVİMLİ YAVRULARIMIZ3 Eylül 2022 Konya / Selçuklu
persian iran dollface red tabby – rezerveye açık>persian iran dollface red tabby – rezerveye açık10 Haziran 2022 İstanbul / Başakşehir
persian iran dollface silver tabby – rezerveye açık>persian iran dollface silver tabby – rezerveye açık10 Haziran 2022 İstanbul / Başakşehir
2,5 Aylık Safkan İran Red Point Veteriner Kontrollü>2,5 Aylık Safkan İran Red Point Veteriner Kontrollü22 Mayıs 2022 İstanbul / Beyoğlu
İran Himalayan Erkek Yavru>İran Himalayan Erkek Yavru8 Mayıs 2022 İstanbul / Şişli
İran kedisi>İran kedisi3 Mayıs 2022 Aksaray / Güzelyurt
2 Aylık Dişi Safkan British Longhair>2 Aylık Dişi Safkan British Longhair13 Nisan 2022 Ankara / Mamak
HER İLE GÖNDERİM SAĞLANIR>HER İLE GÖNDERİM SAĞLANIR24 Ağustos 2021 İzmir / Konak

İran Kedisi

Kediler tüm dünyada en yaygın olarak beslenen hayvanlardandır. Altı kıtada 600 milyondan fazla ev kedisi beslenmektedir. Kedilerin yerleşik hayata tarımla uğraşan ve ürünlerini saklama ihtiyacı duyan insanların hayatına ilk olarak sakladıkları ürünleri farelerden koruma amacıyla girdiği düşünülmektedir. İnsanlarla birlikte yaşamaya başlayan yabani kedilerin zamanla günümüzde bildiğimiz evcil kedilere dönüştüğü kabul edilmektedir. Arkeolojik bulgular da Mezopotamya bölgesinde 10,000 yıl önce evcilleşmeye başladığını işaret etmektedir.

Kedi ırkları farklı özellikteki coğrafyalara uyum sağladıkları için çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Ancak bugün yaygın olarak bilinen kedi ırklarının çoğu aslında insanların kedileri kendi yöntemleriyle çiftleştirerek çeşitli özellikleri ön plana çıkarması sonucu oluşmuştur.

Hiç kuşkusuz kedi sahiplenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında iran kedileri gelmektedir. İran kedileri aileye ve dostluğa olan düşkünlüğünün yanında yüksek zekası ile de bilinmektedir.

İran kedileri uzun zamanlardan beridir en çok bakılan kedi cinslerinin başında gelmektedir. Uzun ve kabarık yapıdaki tüyleri ile kedi severlerin gönlünde adeta taht kurmuştur.

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi özellikleri, zekası yüksek olduğu için çabuk öğrenen ve sevecen bir kedi ırkıdır. Sahibinin kucağında saatlerce sıkılmadan oturabilir. İnsanlara oldukça düşkün olurlar. Ancak onun güvenini kazanmak biraz sabır ve özveri gerektirebilir. Genel olarak nazlıdırlar ve ilgi isterler. Kendilerine sevgi göstermeniz için ellerinden geleni yaparlar. Fakat bu konuda diğer kediler gibi sizi rahatsız etmezler. Böyle bir sevgi alışverişi başladığı andan itibaren bağımlılık yaparlar. Onun size verdiği sevgi, sizin ona gösterdiğiniz ilgi, alaka ve bakımlarıyla tam bir sevgi yumağı oluşturur. Günlük olarak tüylerinin güzel görünmesi için tımarlanmaya ihtiyaç duyarlar. Genel olarak ev içinde yaşaması gerekmektedir. Bundan dolayı hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

İran kedileri yüz yılı aşkın süredir çevremizdedir. Modern persian ve angora türünü içeren uzun tüylü kediler ilk olarak 1500lü yıllarda avrupada görülmüşlerdir. Belgelere göre Roman ve Fenikelilerin karavanlarında şimdiki İran ve Türkiye tarafından insanlara tanıtılmıştır. Uzmanlar uzun saç çekinik genini kedi popülasyonun da, İran coğrafyasından gelişigüzel açığa çıktığına inanmaktadırlar. İran kedileri uzun gri tüylü, ipeksi parlak kürklü olarak bilinmektedir. Özellikle iran kedisi siyah rengiyle dikkat çekmektedir. Bu tüyler her gün fırçalanarak taranması gerekmektedir. Fırçalama işlemi yumuşak şekilde uygulanmalıdır. Uzun tüylü yapısı nedeni ile yüu topaklanmasına karşı şiddetle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Peki bir İran kedisi sahiplenmek istersek bunu nasıl gerçekleştirebiliriz ?

İran Kedisi Fiyatları

İran Kedisi fiyatları 2020 yılından itibaren farklılık göstermekte. Ücretsiz İran kedisi chinchilla olarak da bilinen İran kedisi beyaz fiyatları İzmir, Adana ve Antalya gibi büyükşehirlerde oldukça fazla talep edilmektedir. Bol tüylü İran kedisi özellikleri, uzun tüyleri sebebiyle bakımları oldukça zor olan bir türdür. Basık burun ve yüze sahip İran Kedisi fiyatları ne kadar diye sorduğumuzda, verilen tutarı hak ediyor diyebiliriz. Sürekli bakım isteyen İran kedilerinin gözlerinde akıntı oluşması nedeniyle düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Sakin ve sadık bir karaktere sahip İran Kedisi fiyatları pet shop lar arasında fiyat değişikliği gösterebilir. İran kedisi fiyat bilgilerine ulaşmak için Evcilevi.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir İran kedisi sahiplendiyseniz bakımı konusunda ne yapmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.

İran Kedisi Nasıl Bakılır?

Özel bakım isteyen İran kedilerinin deri ve tüy bakımı çok önemlidir. İran kedileri özellikleri bakımından ilgiye ve hijyene dikkat edilmelidir. İran kedilerinin ağız sağlığı da bir o kadar önemlidir. Çene ve diş problemlerine yatkın bir ırk olup düzenli olarak ağız kontrolü yapılmalıdır. Yavru iran kedisi bir kedi diş fırçası yardımıyla ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazanmalıdır.

Beslenme konusunda özel olarak geliştirilmiş mamalar tercih edilmelidir. Hassas kediler için hazırlanmış özel mamalardan birini tercih edebilirsiniz. Omega yağ asitleri ve kedi maltı içeren mamalar bu ırk için uygun kedi mamaları arasında gösterilebilir.

İran kedisinin kulak kanalını kapatan kıllar özenle temizlenmeli ve kulak kanalının hava alması sağlanmalıdır. Bu amaçla veteriner ziyaretlerinde kulak kanalı temizliği yaptırabilir ya da kedi kulak temizleme losyonu ile evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Bu işlemin sık sık yapılması faydalıdır.

Gözleri çıkık yapısı nedeniyle sürekli gözyaşı üretir ve göz akıntıları olabilir. Bu sebeple göz bakımı uygulanmalıdır. Kedi göz temizleme losyonları bu hususta kullanılabilir. Bu işlem yumuşak bir bez yahut pamuk yardımıyla yapılabilir. Ayrıca göz temizleme mendilleri de kullanılabilir. Göz altında lekeler oluşabileceğinden bu lekelerin giderilmesi için göz yaşı lekesi temizleme losyonu kullanılarak akıntıya bağlı renk değişimlerinin önüne geçilebilir.

Zorunlu olmadıkça İran kedileri ve özellikle yavru iran kedisi sık yıkanmamalıdır. Bu konuda en iyi seçim kuru şampuan olacaktır. Kuru kedi şampuanları kullanım kolaylığı açısından sprey formda olanları tercih edilebilir. Ayrıca iran kedilerinin temizliğinde ıslak banyo eldiveni gibi hızlı ve kolay temizlik imkanı sağlayan ürünler kullanılabilir.

İran kedilerinin basık burun yapısı nedeniyle burun delikleri normalden daha dar olur. Bu nedenle solunum problemlerine oldukça yatkın bir ırktır. Güç ve sesli nefes alıp verme söz konusudur. Bu sebeple kilo kontrolüne dikkat edilmeli ve aşırı kilo alınması engellenmelidir.

İran Kedisi Sahiplenmek İstiyorum

Kedilerin genel olarak insan sağlığına iyi geldiği bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Eğer bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz ve tercihiniz iran kedilerinden yanaysa kendinize yavru iran kedisi bakmaya başlamalısınız. İran kedisi fiyatları bilgilerini evcilevi.com internet sitesinden bulabilirsiniz.

İran kedisi sahiplenmek istedikten sonra dikkat etmeniz gereken ilk husus yaşam alanınızı minik bir yavru iran kedisi ile paylaşmaya hazır olmanızdır. Yavru iran kedisi bakmanın sorumlulukları ve süreçleri hakkında uzman kişilerden bilgi almanız önerilir. Yavru iran kedisi aynı zamanda annesinden yeni ayrılmış bir bebek demektir ve ihtiyaç duyduğu ilgi ve şefkati sizden bekleyecektir. Yavru iran kedisi sahiplenmeden önce veteriner hekimlere danışabilir, hazır hissediyorsanız hayatınızı paylaşacağınız kediyi gönül rahatlığıyla evcilevi.com internet sitesinden seçebilirsiniz

Yavru iran kedisi son derece ürkek ve hassas canlılardır. Bu nedenle eve aldığınız ilk dönemlerde, yavru iran kedisi bu yeni ortamı yadırgayabilir. Henüz annesinden yeni ayrılan kediler yeni gireceği ortamdaki her unsuru potansiyel tehlike olarak görebilirler. Bu nedenle yavru iran kedisinin evinize alışma süreci biraz zaman alabilir. Bu süreçte kedinizi biberonla besleyerek size karşı güven duymasını sağlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimi konusunda ıslak bir pamuk yardımıyla masaj yaparak kedinizi rahatlatabilirsiniz. Mama kabı, su kabı ve kedi kumu gibi ihtiyaçlarını kolay erişebileceği yerlere koyabilirsiniz. Oyun oynamayı çok sevdikleri için bir yumak ya da küçük bir lastik top ile kedinize oyunlar oynatabilirsiniz. Kedinize kendisini rahat ve güvende hissedeceği kişisel bir alan oluşturabilirsiniz. Kedinizin kaplarını gözden uzak noktalara yerleştirmeniz de kedinizin ihtiyacı olan kişisel alan ihtiyacını karşılayabilir.