Adres
Aramanızın sonucunda 57 ilan bulundu.
Filtreler: KategoriTekirx
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
BEBEKLER>BEBEKLER15 Ekim 2022 Ankara / Çankaya
1.5 Aylık tekir>1.5 Aylık tekir28 Eylül 2022 İstanbul / Maltepe
Poncik yavrularimiza yuva ariyoruz>Poncik yavrularimiza yuva ariyoruz16 Eylül 2022 Antalya / Alanya
Ezilmeden Yuvaları Olsun İstiyoruz>Ezilmeden Yuvaları Olsun İstiyoruz20 Ağustos 2022 İstanbul / Beyoğlu
2 aylık Zeki ömürlük yuvasını arıyor>2 aylık Zeki ömürlük yuvasını arıyor17 Ağustos 2022 İstanbul / Ümraniye
Pamuk için yuva>Pamuk için yuva6 Ağustos 2022 Bursa / Nilüfer
KİRPİ ÖMÜRLÜK YUVASINI ARIYOR>KİRPİ ÖMÜRLÜK YUVASINI ARIYOR30 Temmuz 2022 İstanbul / Şişli
3 adet 5 aylık yavrumuza acil ve kalıcı, ücretsiz yuva arıyoruz.>3 adet 5 aylık yavrumuza acil ve kalıcı, ücretsiz yuva arıyoruz.23 Temmuz 2022 Tekirdağ / Çorlu
Afacan Dostlarımız Yeni Yuvalarını Arıyorlar>Afacan Dostlarımız Yeni Yuvalarını Arıyorlar23 Haziran 2022 Ankara / Çankaya
İki Minik Cana Yuva>İki Minik Cana Yuva15 Haziran 2022 Konya / Sarayönü

Satılık Tekir Fiyatları

Sokaklarda her köşe başında karşılaştığımız kedilerin büyük çoğunluğu tekirdir. Tekir olarak tanımlanan bu kediler saf bir ırk değildir. Tekir kedilerin melez bir ırk olmasıyla birçok farklı alt cinsinin de bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle tüm tekir kedilerin birbirinden farklı özellikleri olabilir. Sokakta yaşamlarıyla doğal koşullara karşı son derece dayanıklı ve çoğu zaman yabanidirler. Yavru tekir kediler küçük yaşlardan itibaren beslenerek evcilleştirilebilir.

Tekir kediler kolayca sahiplenilebilmektedir. Bu kedilere tekir denmesindeki temel sebebin ise sahip oldukları farklı ve belli yapıda tüylerinin olmasıdır. Görünüm itibariyle tekir kedilerin birçok farklı renkte ve desende oldukları görülmektedir.

Tekir Kedilerin Özellikleri 

Tekir en yaygın görülen kedi cinslerinden biridir. Siyah çubuklarla ve beneklerle süslü posta sahip ve farklı birçok renkte olabilir. Genelde kül rengi veya boz renkte olanlar kafasının ön kısmında bir ‘’M’’ harfine benzer desene sahiptir. Melez bir kedi ırkıdır. Sokak kedilerinin büyük bölümü bu melez ırka mensuptur. Genelde tekirler sadece bir kedi soyu olarak düşünülse de yanlış bir düşüncedir. Tekir deseni genelde melez nüfuslu birçok farklı türde görülmektedir.

Fiziksel özelliklerine bakıldığı zaman tekir kedilerin kendilerine has bir yapısı olduğu görülmektedir. Burun kısımlar cins kedilere göre daha küçüktür. Göz yapısı ise türler arasında farklılık göstermektedir. Atletik ve esnek yapıda vücuda sahiptirler. Ortalama 2 ila 8 kg arasında bir ağırlığa sahiptirler. Uzun tüylü tekir veya kısa tüylü tekirler olmak üzere birçok farklı tüy çeşidine sahip olabilirler. Tüy renkleri ise cinlerine göre değişiklik göstermektedir.

Tekir Kedilerin Karakter Özellikleri 

Tekir kediler genelde enerjik ve saldırgan yapıları ile dikkat çekmektedir. Ancak küçük yaşlarda ev ortamına alıştırılması halinde bu yapıları görülmez. Cins ve tekir kedilerin büyük bölümü benzer karakter özelliklerine sahiptir. Köpeklerde olduğu gibi her cinsin belirgin özellikleri görülmeyebilir. Ancak cins kedilere göre daha meraklı, oyuncu ve saldırgan olabilirler. Kedilerin genelinde olduğu gibi sahipleri ile aşırı duygusal bir bağ kurmazlar. Genelde vurdum duymazlıkları ile dikkat çekmektedirler.

Tekir Kedi Bakımı ve Temizliği 

Tekir kedi bakımı cins kedilerde olduğu gibi çok zahmetli bir iş değildir. Kedilerin büyük bölümü temizliklerini ve bakımları kendileri yapmaktadır. Sadece tuvalet eğitiminin verilmesi gerekebilir. Bunun dışında sanıldığının aksine kedilere çok sık verilen birçok yiyecek aslında onlar için zararlıdır. Çiğ gıdaların verilmesinden özellikle uzak durulması gerekmektedir. Öte yandan sakatatlar, süt ve süt ürünleri kesinlikle verilmemelidir. Kediler hakkında bilinen en büyük yanlışlardan biri süt verilmesidir. İnek sütünü sindiremedikleri için zararlı olabilir. Sütte bulunan laktoz ishal sorunlarına da neden olabilir. İnek sütü annelerinin sütünden farklı olduğu için zararlı olabilir. Parazit ve diğer hastalıklara karşı tekir kedilerin aşılarının da yaptırılması gerekmektedir.

Tekir Kedi Renkleri ve Cinsleri 

Sokakta karşılaştığınız tüm kediler tekir olarak tanımlanmaktadır. Ancak her birinin rengi ve deseni farklıdır. Bu da birçok alt cinsinin olduğunu göstermektedir. 50’den fazla tekir kedi türünün olduğu düşünülmektedir. Genel olarak tekir kedilerin renkleri ve cinsleri ise şöyle isimlendirilmektedir:

  • Klasik Tekir
  • Alacalı Tekir
  • Benekli Tekir
  • Lekeli Tekir
  • Üç Renkli Tekir
  • Uzun Tüylü Tekir vb.

Kediler sahip oldukları tüy yapısı, renk ve kuyrukları ile kendini belli edebilir. Bazı türler tekir ve cins kedi karışımı olabilir. Bu nedenle cins kedilere benzer tekir kedilerle karşılaşılması da mümkündür.

SIKÇA SORULAN SORULAR?

Tekir Kediler Zeki Mi?

Sadece tekir kediler değil, hemen hemen tüm kediler son drece zekidir. Ancak tekir kedilerin eğitimi cins kedilere göre daha zordur. Cins kedilere göre daha az uysal olan bu kediler bir hayli başına buyruk ve söz dinlemez özellikleri ile dikkat çekerler. Yalnız kalmaktan da hoşlanmadıkları için mutlaka gerekli ilginin gösterilmesi gerekir.

Evde Tekir Kedi Beslenir Mi?

Evde tekir kedi beslemek mümkündür. Ancak tekir kedi diğer kedi türleri gibi uysal değildir. Enerjik, meraklı ve söz dinlemez yapısıyla evde bakımının zaman zaman zorlukları da görülmektedir. Toy yavru tekir kedi evde beslenmeye başladığında ev ortamında yetişeceği için çok daha uysal olabilir. Ancak sokaktan sahipleneceğiniz bir kedi evin altını üstüne getirebilir.

Tekir Kedi Sahibini Tanır Mı?

Hemen hemen tüm hayvanlar iletişim kurdukları insanları tanırlar. Yavru haldeyken alıp beslemeye başladığınız tekir kediniz zaman içinde size alışacak ve yanınızdan ayrılmayacaktır. Sadece evde beslenen kediler değil, dışarda düzenli mama veya su verdiğiniz sokak hayvanları da sizi tanıyacaktır.

Tekir Kediler Tıraş Edilebilir Mi?

Evde tekir kedi beslemek isteyen ancak tüy sorunlarıyla uğraşmak istemeyenler veterinere kliniklerinde kedilerinin tüylerini kısaltabilirler. Belirli mevsimlerde kedinize uygun tıraşı yaptırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Tekir Kedilerin Soyu Nereden Gelir?

Tekir olarak adlandırılan kedilerin soyunun Afrika vahşi kedisi (Felis Sylvestris Lybica) ve Avrupa’nın yerel vahşi kedisinden (Felis Sylvestris Sylvestris) geldiği düşünülmektedir. Sokak kedilerinin büyük bölümü bu melez ırktan gelmektedir.