Adres
Aramanızın sonucunda 2 ilan bulundu.
Filtreler: KategoriKöpek Sahiplendirme İlanlarıx
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
İngiliz Staffordshire Bull Terrier yavruları>İngiliz Staffordshire Bull Terrier yavruları23 Eylül 2022 İzmir / Balçova
Tüy dökmez koku yapmaz Cavapoo bebeklerimiz>Tüy dökmez koku yapmaz Cavapoo bebeklerimiz23 Eylül 2022 İstanbul / Beşiktaş
Tüy dökmez koku yapmaz anti alerjik anne altından toy poodle>Tüy dökmez koku yapmaz anti alerjik anne altından toy poodle23 Eylül 2022 İstanbul / Beşiktaş
Tüy dökmez koku yapmaz F2 Maltipoo bebeklerimiz>Tüy dökmez koku yapmaz F2 Maltipoo bebeklerimiz23 Eylül 2022 İstanbul / Beykoz
Cavapoo Yavrularımız>Cavapoo Yavrularımız19 Eylül 2022 İstanbul / Tuzla
YAVRU FRENCH BULLDOG İZMİR>YAVRU FRENCH BULLDOG İZMİR23 Eylül 2022 İzmir / Bornova
3 yasindaki oglumuza yuva ariyoruz>3 yasindaki oglumuza yuva ariyoruz23 Eylül 2022 İstanbul / Kadıköy
0 Numara büyümeyen Morkie yavrumuz>0 Numara büyümeyen Morkie yavrumuz23 Eylül 2022 Tekirdağ / Çorlu
MUHTEŞEM GÜZELLİKTE MALTASE TERRİER YAVRUMUZ>MUHTEŞEM GÜZELLİKTE MALTASE TERRİER YAVRUMUZ23 Eylül 2022 Antalya / Döşemealtı
Lindaya ömürlük aile aranıyor>Lindaya ömürlük aile aranıyor19 Eylül 2022 Ankara / Keçiören

 Köpek Sahiplendirme

  • Köpek sahiplenme
  • Köpek sahiplendirme

Evcil hayvan denildiğinde akla gelen ilk tür köpeklerdir. Yavru köpekler sadık ve bir o kadar da cana yakın dostlarımızdır. Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400den fazla ırkı olan etçik, memeli hayvanlardır. Yaşam süreleri ortalama 10 ile 13 yıl arasındadır.

Köpek sahiplendirme yöntemi ile insanlar genellikle kendilerine can dostu seçmeyi tercih etmektedirler. Çeşitli platformlarda bulunması mümkün olan satılık köpekler, yeni sahiplerine dijital platformlardan ulaştırılmaktadırlar. Her türden köpeğin rahatlıkla bulunabilmesi, can dostlarımıza ve bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bir hayvan ile yaşamaya karar vermek çok önemlidir. Bir hayvan sahiplenmek istiyorsanız bunu iyi düşünmelisiniz. Sahipleneceğiniz hayvan sizinle birlikte uzun yıllar hayatını sürdürecek, her canlı gibi masrafı olacak, hatta bütün hayatınızı onu da hesaba katarak planlayacaksınız. Can dostlarımıza bu özveri ile sahiplenmeye karar verirsek ilk olarak onlara nasıl ulaşacağımızdan başlayabiliriz.

Köpek Sahiplenirken Ne Yapmalıyız?

Öncelikle köpek sahiplendirme yapan kişi veya kurumlarla irtibata geçmemiz gerekmektedir. Satılık köpek ilanları dijital platformlarda oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. Öncelikle şunu unutmamak gerek; edineceğiniz köpek ailenizden bir birey olacaktır ve hiçbir aile bireyinizin bir maddi karşılığı yoktur. Bu yüzden ilanlarda gördüğünüz köpek fiyatları sizin için öncelikli olmamalıdır. Kendinize yakın hissettiğiniz can dostlarınız için öncelikli olan onunla uzun yıllar nasıl bir hayat geçireceğinizi düşünmektir.

Köpek sahiplendirme yapan kişi veya kurumlarda dikkat edilen bir başka konu ise edineceğiniz köpeğin cinsidir. Genellikle aranan özellik cins köpek ve  yavru köpek olmasıdır. Cins köpek denildiğinde akla gelenler Buldog, Golden Retriever, Labrador Retriever, Alman Çoban Köpeği, Poodle, Maltese Terrier, Pug, Rottweiler, Pomeranian boo, Malta köpeği, Doberman, Kangal Köpeği, Tazı, Chow Chow, Beagle ve daha birçoğu. Genellikle yavru köpek edinilmek istenmesinin sebebi ise yetişkin köpeğe göre daha sevimli ve daha cana yakındır. Eğitilmeleri yavruyken daha basittir.

Beagle cinsi komik köpek cinsi sahiplerine hayrandır ve dost canlısıdır. Özellikle çocuklu aileler Beagle cinsi köpeklerle keyifli vakit geçirmektedir. Beaglelar ayrıca av köpeği olarak bilinir. Mükemmel koku alma duyuları ve kısa bacakları ile yere daha yakın olduklarından koku ile iz takibi yapmaları daha güçlüdür.

Kaniş cinsi köpek olarak bilinen Toy Poodle lar oyuncu, zeki ve genel olarak sevimli köpeklerdir. Güzel ve zarif bir köpek türü olup bazen geveze olabilirler. Kanişlerin sık tercih edilmesinin nedenlerinden biri alerjik reaksiyona yol açma olasılıklarının daha az olmasıdır.

Alman Kurdu cinsi köpekler zeki, kolayca eğitilebilen ve bekçilik özelliği yüksek olmalarıdır. Büyük köpek cinsi sınıfına girerler. Çocuklar ile arası iyi olan alman kurtları yeteri kadar egzersiz yapabilirse apartman dairesinde de kalabilirler.

Golden Retriever cinsi köpekler özellikle çocuklu aileler arasında çok popülerdir. Zeki ve oyuncu bir türdür. Top veya başka şeylerin peşinden koşarak yakalamayı severler. Kolay eğitilebilen bu cinsler iç mekanlarda oldukça hareketli olabilirler ve koşmaya ihtiyaç duyarlar.

Rottweiler cinsi büyük ve güçlü köpeklerin apartman dairesinde bakımları zordur. İyi bir bekçi köpeği olup fazla oyuncu değildirler. Genel olarak çocuklu ailelere de önerilmemektedirler. Fiziksel aktivite ihtiyaçları oldukça fazladır.

Köpek ile Aranızdaki Bağ

Genel olarak hangi cins olursa olsun köpekler doğduklarından itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar ve bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türüdür. Bu sebeple siz köpeklere ilgi göstermeseniz de onlar sizi çoktan benimsemiştir. Yeni edindiğiniz köpeğiniz sizin kokunuzu benimsemiştir. Bu nedenle sizin eşyalarınızın üzerinde uyumayı tercih ederler. Sizin kokunuzu aldıkça kendilerini rahat hissederler. Yavru köpek sahiplenenler bilmelilerdir ki annesinden yeni ayrılan köpek sahibini en yakın dostu olarak görmektedir. Köpeklere davranışlarını kontrol edebilmeleri için yardım ederseniz sizin sadık dostunuz olmamaları için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Fiziksel olarak gelişen köpeğe yeterince ilgi gösterildiğinde zekası oldukça gelişecektir. Henüz yavru olan köpeklere ciddi anlamda eğitim verilemez. Bu dönemde verilenler genellikle can dostumuzun ilerideki eğitimine hazırlık olacaktır. Evde yapılan eğitimlerde köpeklere sürekli söylenilen komutlara uymasını beklemek tam olarak doğru olmayacaktır. Asıl yapılması gereken köpeklere insanların yaşayış biçimlerini öğretmek ve öğrenme sınırını aşmasını sağlamak olmalıdır. Bu dönemde verilen eğitim köpeğin gelecekte karşısına çıkacak zorlu eğitimlerin üstesinden gelmesine faydası olacaktır.

Köpeğinizin size gösterdiği yakınlığa siz de ona karşı aynı yakınlığı göstererek karşılık vermelisiniz. Memnun kaldığınız durumlarda köpeğinizi yiyecek veya oyuncaklarla ödüllendirmelisiniz. Fakat makul derecede cezalandırmanız da ödüllendirmeniz kadar önem taşımaktadır. Gerektiği kadarıyla onun hata yapmasına izin vermeli ve buna göz yummalısınız. Arkasından bu davranışından ötürü onu cezalandırmanız gerekmektedir. Unutmayın ki onun her davranışından sonraki alacağı ödül veya ceza köpeğinizi motive edecektir. Dikkat edilmelidir ki köpeğinizi cezalandırırken onlara asla şiddet uygulamamalısınız. Onlar bizim gerçek dostlarımızdır.

Yavru köpek yüksek sesli ve kalabalık ortamlarda ilk etapta korkabilir. Köpeğinizi evinize aldığınızda ilk olarak ona sıcak ve temiz bir ortam sunmalısınız. Yavru köpek bu ortamda kendini güvende hissedecek ve kendine olan güveni yerine gelecektir. Alıştıktan sonra onunla geçireceğiniz güzel ve eğlenceli zamanlar için bu süreci sabırla atlatmalısınız.

Yavru bir köpek günün büyük bir kısmını uykuda geçirir. Uyku yavru köpek için büyük bir gereksinimdir. Bazen satılık köpek sahipleri telaşlanıp sağlığından endişe edebilirler. Ancak telaşlanmayın. Bu durum yavru köpek için gayet normaldir.

Köpek Sahiplendikten Sonra Nelere Dikkat Etmeliyiz

Köpeğinizi zorla yerinden çıkarmaya çalışmayın. Nerde ve nasıl davranmak istiyorsa öyle davranmasına izin verin. Alıştıktan sonra sizin zorlamanıza ihtiyaç duymadan sizin komutlarınızı yerine getirecektir.

İlk günlerde bütün evi kullanmasına müsade etmeyin. Hem yabancı olduğundan hem de ev ona başlangıçta büyük geleceğinden korkacaktır. Aynı zamanda bu olay tuvalet eğitimi açısından yanlış olacaktır.

Yavru köpeklerde öğrenme tekrar yöntemiyle gerçekleşir. Yavru  köpek  daha önce öğrendiği davranışları uygulamak isteyecektir. Bu davranışlar deneme yanılma yöntemiyle zamanla düzene oturur ve doğru davranışı sonunda bulurlar. Yani ödülü elde ederler. Aynı davranışı her tekrar ettiğinde ödülüne ulaşıyorsa, bu davranış köpeğinizin dağarcığına yerleşir ve aynı uyarıcı etki olduğu zaman benzer davranış gösterirler. Yani bu tepki artık öğrenilmiş olur.

Yavru köpek çok hareketli olduğundan bol bol egzersize ihtiyaç duyarlar. Egzersiz ihtiyacı yaş kadar köpeğinizin cinsi ile de alakalıdır. Örneğin bir av köpeğinin günlük egzersiz ihtiyacı bir Terriere göre çok daha fazla olacaktır. Köpeğinizin ırk özelliklerini inceleyerek onun egzersiz gereksinimini daha iyi kavrayabilirsiniz. Köpeğiniz hangi ırktan olursa olsun günlük kısa egzersizler yaptırmak bütün köpekler için şarttır. Büyük cins köpeklerde gelişim süreci daha uzun sürede tamamlandığından egzersizler sınırlı sürede tutulmalıdır. Çok uzun koşular, yüksek yerlerden atlama ve ağır egzersizler kimik gelişimi tamamlanıncaya kadar yaptırılmamalıdır.

Yavru köpek sahiplerinin bir diğer dikkat etmesi gereken konu tüy bakımlarıdır. Yılda en az iki kez tüy değiştiren can dostlarımız ev içerisine tüylerini dökeceklerdir. Eğer bir beslenme bozukluğu , rahatsızlık veya lokal açılma yoksa bu normal tüy değiştirme olarak isimlendirilir. Sizin yapmanız gereken onu her gün hatta yoğun tüy değiştirme zamanlarında sabah akşam iki kere fırçalamaktır.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Köpek Sahiplendirme Ücretli mi ?

Sitemizde çoğunlukla cins evcil hayvanların ilanları bulunmaktadır. Bu yüzden evcil hayvanların büyük çoğunluğu ücretli olarak sahiplendirilmektedir. Cins evcil hayvanların ücretlerini öğrenmek isterseniz ilan sahipleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Köpek Sahiplendirme İlanları Hangi Şehirler İçin Geçerlidir ?

Sitemizde çoğunluğu büyük şehir olan İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Antalya, Adana için köpek sahiplendirme ilanları bulunmaktadır. Eğer bu illerde yaşamıyorsanız bazı ilanlar için pet kargo yoluyla evcil hayvanlarınız sizlere ulaştırılabilir.

Süs Köpekleri Fiyatı Ne Kadar ?

Köpeklerin cinsine göre fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin pomeranian boo köpekleri 5.000 TL ile 30.000 TL arasında değişirken toy poodle cinsi köpekler 4.000 – 9.000 TL arasında değişmektedir. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

www.evcilevi.com/blog/kopek-fiyatlari-2021/

Yavru Köpekler Ne ile Beslenir ?

Yavru köpekler yeni doğduklarında annelerinin sütüyle beslenirler. İlk aylarını tamamladıklarında yavaş yavaş katı gıdalarla beslenmeye başlarlar. 6 ay olduklarından sonra da bir köpeğin yediği evdeki yiyecekler ve tüm köpek mamalarını yiyebilirler.