Adres
Aramanızın sonucunda 22 ilan bulundu.
Filtreler: KategoriAkita Inux
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
JAPON AKİTA İNU>JAPON AKİTA İNU14 Ağustos 2022 İstanbul / Başakşehir
Akita inu yavrularımız>Akita inu yavrularımız19 Haziran 2022 Antalya / Aksu
JAPANESSE AKITA İNU YAVRULAR>JAPANESSE AKITA İNU YAVRULAR6 Nisan 2022
6 aylık akita>6 aylık akita7 Mart 2022
Fci secereli a kalite shiba inu yavruları>Fci secereli a kalite shiba inu yavruları19 Şubat 2022
6 Aylık Kızımı Sahiplendiriyorum>6 Aylık Kızımı Sahiplendiriyorum5 Ocak 2022
Shiba inu fci export secereli orjinal ırk>Shiba inu fci export secereli orjinal ırk30 Aralık 2021
Shiba inu fci secereli ırk ve sağlık garantili>Shiba inu fci secereli ırk ve sağlık garantili25 Aralık 2021
Akita cinsi ücretsiz sahiplendirilecek>Akita cinsi ücretsiz sahiplendirilecek22 Aralık 2021
Shiba inu secereli nadir ırk yavrularımız>Shiba inu secereli nadir ırk yavrularımız15 Aralık 2021 İstanbul / Büyükçekmece

Satılık Akita Inu Fiyatları

Akita Inu Günümüzde en popüler köpek ırklarından biridir. Spitiz türüne ait en büyük Japon bekçi köpeği ırklarından biri olan Akita Inu veya diğer bir adıyla Akita Ken, Japon Akitası, sevimli görünümüne rağmen son derece güçlü ve zeki bir köpek ırkı olarak tanımlanmaktadır. Spitiz denilen en büyük Japon köpek türü olan Japon Akitası, asil ve ağır başlı görünümü ile ilgi uyandırmaktadır. Son dönemde popüler kültürde ismi birçok alanda geçmesi bu köpek ırkının ülkemizde de bir hayli bilinir olmasını sağlamıştır. Güçlü ve kendine has görünümü ile özel bir ırk olarak da tanımlanabilir.

Japon hükümeti tarafından 1930’lu yıllarda ulusal hazinelerden biri olarak ilan edilen Akita Inu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yok olma tehlikesi geçirmiştir. Öte yandan Akita cinsi köpeklerin son yıllarda adının çokça duyulmasında bir diğer neden ise aynı isimde ve simgesi Japon Akitası olan bir dijital para biriminin de piyasalara sürülmesi ile olmuştur.

Akita Inu Köpek Özellikleri Nelerdir?

Japon Akitası köpek cinsi birçok belirleyici temel özelliği ile dikkat çekmektedir. Diğer köpek cinslerinden Akita Inu’yu ayıran en önemli özellik ise güçlü kaslara sahip olması, büyük bir baş ve kısa bir çenedir. Genel görünümü itibariyle uzun bir köpektir. Derin ve geniş bir göğse sahiptir. Gözleri köşeli, küçük ve koyu kahverengidir. Burun genelde siyah renkte olsa da Akita beyaz olanlarında kahverengi burun olmasına rağmen yine siyah yaygın olarak görülmektedir.

Japon Akitası köpeklerin temel özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Genelde sakin yapıda ancak biraz başna buyruktur.
  • Ailesine karşı dikkatli ve sevecendir.
  • Zeki ve cesurdur.
  • Birinci sınıf koruma/bekçi köpeğidir.
  • Arkadaşlık bağları yüksek ancak diğer köpek ırklarına karşı tahammülsüzdür.
  • Kendi aile üyesi içindeki insanlara yakın ve sevecen olsa da dışarıya karşı son derece agresiftir.

Akita Inu Bakımı Nasıl Yapılır?

Akita Inu kalın ve kısa tüylere sahiptir. Temizliğinde tel bir fırça kullanılarak bakımı yapılması daha doğru olacaktır. Mecbur kalmadıkça yıkanmamalıdır. Çoğu zaman bu köpek cinsini yıkamak üzerinde bulunan su geçirmez tabakaya zarar vermektedir. Yılda 2 defa yoğun olarak tüy değiştirmektedir.

Yaşam ortamına bakıldığında apartman ve ev ortamları eğer hareketini kısıtlamıyor ve yeterince günlük olarak egzersiz yapabiliyorsa sorun olmayacaktır. Ancak evin içinde aktif olmaları nedeniyle geniş bahçeli alanlarda bakılması doğası gereği daha doğru olacaktır. Evde bakımı uygun olan bir tür değildir. Yavru Akita Inu doğru eğitimle uyumlu hale gelse de bu durum doğasına aykırı olacaktır.

Akita Inu Kökeni Nedir?

Akita Inu köpek cinsinin kökeni Japonya’dır. Japonya’nın Honshu adasının Akita bölgesinden adını almıştır. Yüzyıllardır değişmeden günümüze kadar korunabilmiş bir köpek cinsidir. Japonya için son derece önemli ve doğal bir hazine olarak görülmektedir. Tarihte ise ilk olarak Japon imparatorlarının koruma köpeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonraki dönemde ise döviz, geyik ve ayı avları, kızak köpeği ve polis köpeği olarak da kullanılmıştır.

Son derece güçlü bir av yeteneği olan Akita, yoğun kar altında kalan alanlarda bile rahatlıkla av yapabilmektedir. Su kuşlarının takip edilmesi konusunda iyi yeteneklere sahiptir. Akita köpek İkinci Dünya Savaşı sırasından ABD’ye götürülmüş ve buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Akita Inu Saldırgan Mı?

Akita Inu kendi ailesi dışında diğer köpek cinslerine karşı oldukça saldırgandır. Öte yandan yemek konusunda da zaman zaman vahşileşebilmektedir. Diğer kedi ve köpeklere veya çocuklara karşı çoğu zaman tedirgin ve çekinden davranmaktadır. Diğer çocukların aileye karışarak oyun oynamasına sıcak bakmaz. Yabancılarla şakalaşılması durumunda bile saldırgan bir hale gelebilir. Ailesine son derece düşkün ve sevecendir. Toy Akita küçük yaşlardan itibaren uygun koşullarda bakılırsa daha sakin bir yapıda olabilir.

Akita Inu Evde Bakılır Mı?

Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi bir iletişim kuramaz. Bu nedenle eğer evde bakılacaksa ailenin tek evcil bireyi olması gerekmektedir. Ancak doğası gereği bekçilik ve avcılık gibi özelliklere sahip olması özellikle apartman dairelerinde bu köpeğin bakımını bir hayli zorlaştıracaktır. Geniş bahçeli alanlarda veya çiftliklerde bu bakılması tavsiye edilmektedir.

Akita Inu Yasak Mı?

Akita Inu bazı ABD eyaletlerinde yasal değildir. Ancak ülkemizde yasaklı köpek ırkları listesinde Akita Inu’ya rastlanmamaktadır.

Akita Inu Kaç TL?

Son derece özel bir ırk olan Akita Inu, fiyatları ile merak edilmektedir. Ancak Akita Inu fiyatı dahil diğer hayvanların para ile satılması değil, sahiplendirilmesi daha doğrudur.

Akita Inu Nasıl Beslenir?

Diğer pek çok köpek cinsinde olduğu gibi Akita Inu beslerken de sahipleri bir hayli geniş seçeneğe sahiptir. Birçok farklı hazır köpek maması tercih edilerek beslenebilir.

Akita Inu Çok Havlar Mı?

Son derece ilginç bir ses tonuna sahip Akita Inu çok fazla havlayan bir köpek türü değildir. Uzun yürüyüşleri sever ve genelde ağır başlı yapısı ile dikkat çeker.