Adres
Aramanızın sonucunda 30 ilan bulundu.
Filtreler: KategoriChihuahuax
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
Ayı Surat Boo Pomeranian Yavrular>Ayı Surat Boo Pomeranian Yavrular9 Kasım 2022 İstanbul / Ataşehir
Ücretsiz sahiplendirme>Ücretsiz sahiplendirme21 Ekim 2022 Giresun
Sahiplendirmek istiyoruz>Sahiplendirmek istiyoruz15 Eylül 2022 İstanbul / Silivri
Chihuahu yavrusu>Chihuahu yavrusu31 Temmuz 2022 Kocaeli / Kartepe
Acil satılık erkek>Acil satılık erkek23 Temmuz 2022 Tekirdağ / Süleymanpaşa
Mini şivava>Mini şivava27 Haziran 2022 Antalya / Muratpaşa
TESLİME HAZIR CHIHUAHUA YAVRULAR>TESLİME HAZIR CHIHUAHUA YAVRULAR23 Haziran 2022 İstanbul / Gaziosmanpaşa
7 aylık oyuncu ve sevimli>7 aylık oyuncu ve sevimli20 Şubat 2022
Safkan mini boy chihuahua bebeklerimiz>Safkan mini boy chihuahua bebeklerimiz10 Şubat 2022
KIZIM YENİ SAHİBİNİ ARIYOR>KIZIM YENİ SAHİBİNİ ARIYOR7 Şubat 2022

Satılık Chihuahua Fiyatları

En küçük köpek ırklarından biri olan Chihuahua veya Çivava, şivava; adını Aztek eyaletlerinden birinden almaktadır. Güney Amerika kökenli olan bu ırkın sevimli görünümü ve hareketli yapısı kısa sürede popülerlik kazanmasını sağlamıştır. 19. yüzyıldan sonra Avrupa’ya getirilen bu ırk geçmişte Güney Amerika medeniyetleri tarafından kutsal kabul edilen bir ırk olan Chihuahua, ülkemizde de bir hayli sevilmekte ve tercih edilmektedir. Oldukça küçük yapısıyla dikkat çeken Çivava köpek cinsi, enerjik ve bir hayli gürültücüdür. Sahiplerine oldukça bağlı olması da tercih edilmesinde önemli bir etken olmuştur.

Kendilerine ait hissettikleri her şeyi sonuna kadar koruma eğilimi içinde olurlar. Bu yönüyle kıskanç ve saldırganlık özellikleri de zaman zaman görülebilir. Karakteri, fiziksel özellikleri ve genel yapısıyla ilgili birçok unsur en popüler evcil hayvan türlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Chihuahua Irkı Genel Özellikleri

Chihuahua köpek ırkının kökeni Güney Amerika, Meksika’dır Meksika’da kadim bir Aztek şehri olan Chihuahua’dan adını almıştır. Dünyanın en küçük köpek ırkları arasında yer alır ve yerden yükseklikleri sadece 13 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Son derece hafif ve enerjik yapıları ise dikkat çekmektedir. Toy Chihuahua gelişimini tamamlasa dahi yetişkinlik döneminde de aynı boyutlarda kalmaktadır.

Fiziksel özelliklerinden bazıları kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Ağırlığı ortalama 0,5 – 2.7 kg’ye kadar ulaşır.
  • Omuzdan yere olan yüksekliği 13 cm kadardır.
  • İri kulaklara sahiptir.
  • Farklı renk özellikleri görülse de açık kahverengi – beyaz renk saf olarak görülmektedir.
  • Savunma için oldukça keskin dişlere sahiptir.
  • Siyah, beyaz, fawn, altın rengi vb. renklerde olabilir.
  • Düz ve kısa tüylü veya uzun kürklü olarak farklı tüy özellikleri görülür.
  • Chihuahua köpeklerin ortalama 15 – 17 yıl kadar yaşadıkları görülmektedir.

Chihuahua Karakteri

Enerjik, saldırgan, bağlı ve cesur gibi temel karakter özellikleri ile öne çıkan Chihuahua, iyi bir eşlik köpeği olarak tanımlanmaktadır. Atılgan ve çoğu zaman kibirli olabilmektedir. Sahibine oldukça bağlı olsa da verdiği sevgi ve ilginin karşılığını beklemektedir. Çevik bir yapıda olması da seri hareket etmesini sağlamaktadır. İnatçıdır ve ailesini oldukça kıskanır. Genelde sahibinin yüzünü yalamaktan hoşlanmaktadır. Sahibi dışındaki tüm yabancılara karşı şüpheci yaklaşmaktadır. Eğitimi çoğu zaman zor olsa da zeki oluşu güçlü bir öğrenme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Pozitif ve nazik bir eğitim ile daha sevecen ve arkadaş canlısı hale getirilebilir.

Gürültücü ve hareketli bir köpektir. Tuvalet gibi temel eğitimlerinin verilmesi sabır istemektedir. Yavru şivava henüz 2- 4 aylıkken uygun şekilde sosyalleşmelidir. Aksi halde saldırganlığı ve yabancılara karşı şüpheci davranışı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Diğer köpeklerle anlaşmakta zorluk çekmektedir. Kendi ırkını ise kolayca ayırt edebilmektedir. Genelde inatçı bir köpek türü olan Chihuahua, kendi eşyalarını sahipleriyle bile çoğu zaman paylaşmamaktadır.

Chihuahua Köpek Bakımı

Her evcil hayvanın küçüklükten itibaren düzenli veteriner kontrolleri yapılmalı ve veteriner hekim tarafından verilecek tavsiyelere göre doğru bir bakım, beslenme programı izlenmelidir. Uzun kürklü yapıda olanların yumuşak bir tarakla günlük olarak fırçalanması tavsiye edilmektedir. Düz ve kısa tüylü olanların haftalık bakımla temiz kalmaları sağlanabilir. Chihuahua bakımı zaman zaman zorluk yaşanmasına da neden olabilir. Öte yandan yıkama sırasında göz ve kulaklara su değmesinden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Ayda bir defa düzenli olarak yıkanabilirler. Tırnaklarının ise daima kısa tutulması gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Chihuahua Neden Sinirli?

Küçük yapılarına rağmen çoğu zaman boyundan büyük gürültü yapabilen Chihuahua, inatçı, meraklı ve kıskanç oluşuyla çoğu zaman sinirli olabilmektedir. Sadece sahibine karşı bağlılık gösteren bu ırk, diğer köpek cinsleri veya insanlara karşı saldırgan bir tutum izleyebilir. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmesi ve uygun eğitimi alması oldukça önemlidir.

Chihuahua Tüy Döker Mi?

Chihuahua ırkının orta derece tüy döktüğü bilinmektedir. Tüy bakımlarının düzenli yapılması, beslenmeye dikkat edilmesi ve yeterli ilginin gösterilmesi halinde tüy dökme oranında da azalma görülebilir.

Chihuahua Tehlikeli Mi?

Her köpek cinsi gibi fiziksel özellikleri her ne kadar buna elverişli olmasa da bazı durumlarda Chihuahua özellikle çocuklar için tehlikeli olabilir. Kendini korumak için sivri ve keskin dişlere sahiptir. Yabancılara karşıda sevecen olduğu söylenemez. Bu nedenle yetiştirilme tarzına çok önem verilmesi gerekmektedir.

Chihuahua (Şivava) Soğuğa Dayanıklı Mı?

Şiava köken itibariyle Güney Amerika ikliminin özelliklerine sahiptir. Fiziksel özellikleri ve tüy yapısı soğuya karşı dayanıklılığını da azaltmaktadır. Bu nedenle soğuk ve serin havalarda mutlaka kazak veya benzeri koruyucu kıyafetlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Soğuk havalara karşı dayanıklı değildir.

Chihuahua (Şivava) Kaç TL?

Değerli ve özel bir köpek ırkı olan Chihuahua fiyatı bu nedenle pahalı olabilir. Irkı, rengi, eğitimi ve diğer birçok özelliklere göre fiyatı da değişkenlik gösterecektir.

Chihuahua Neyi Sever?

Beslenme bu köpek türü için oldukça önemlidir. Yaşına göre özel beslenme programı uygulanması gerekebilir. Chihuahua için zararlı yiyeceklerden uzak durmak yeni dostunuzun sağlığı için son derece önemlidir.