Adres
Aramanızın sonucunda 17 ilan bulundu.
Filtreler: KategoriDobermanx
 İlan Başlığıİlan Tarihiİl / İlçe
Üst sekmen europan Doberman yavruları>Üst sekmen europan Doberman yavruları15 Ekim 2022 İstanbul / Çatalca
Europan Doberman yavruları>Europan Doberman yavruları15 Ekim 2022 İstanbul / Çatalca
SAFKAN DOBERMAN YAVRULAR>SAFKAN DOBERMAN YAVRULAR31 Mart 2022
KIZIL DOBERMAN DİŞİ YAVRU>KIZIL DOBERMAN DİŞİ YAVRU3 Şubat 2022
Secereli Doberman yavruları>Secereli Doberman yavruları20 Ekim 2021 İstanbul / Maltepe
3 Aylık dişi doberman (kulak ve kuyruk kesildi)>3 Aylık dişi doberman (kulak ve kuyruk kesildi)20 Eylül 2021 İstanbul / Ümraniye
1.5-2 yaşında sağlıklı erkek Safkan Doberman>1.5-2 yaşında sağlıklı erkek Safkan Doberman4 Ağustos 2021 Karabük / Merkez
6 Aylık Safkan Erkek Dobermanımıza Uygun Ev Arıyoruz>6 Aylık Safkan Erkek Dobermanımıza Uygun Ev Arıyoruz23 Temmuz 2021 İstanbul / Avcılar
2.5 aylık dişi Safkan Doberman>2.5 aylık dişi Safkan Doberman16 Temmuz 2021 Karabük / Merkez
2.5 aylık erkek Safkan Doberman>2.5 aylık erkek Safkan Doberman16 Temmuz 2021 Karabük / Merkez

Satılık Doberman Fiyatları

Türkiye’de de ilgi gören Alman kökenli bir iş köpeği olan Doberman, korkutucu görünümü ile dikkat çekmektedir. Atletik yapısı ve yüz hatları, dik kulakları ile kendinden emin bir görünüme sahiptir. Enerjisi oldukça yüksek ve çok fazla egzersize de ihtiyaç duymaktadır. Siyah rengi ile akıllar kazınmış olsa da koyu kahve, kızıl renkte görülmektedir. Yavru toy Doberman iyi bir eğitimle birçok önemli görev üstlenebilir.

Dünya genelinde özellikle koruma ve bekçi köpeği olarak tercih edilen bu ırkın kendine has özellikleri bulunur. Tarihte de birçok farklı önemli görevle dikkat çekmiştir. Uzun süredir Türkiye’de de Doberman cinsi köpeklere büyük bir ilgi duyulmakta ve en bilinen köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Doberman Fiziksel Özellikleri

Doberman cinsi köpekler kendine has ayırt edici birçok özelliği ile dikkat çekmektedir. Fiziksel olarak atletik bir yapıda olan Doberman, FCI gibi kuruluşların kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl renkte olabilmektedir. AKC ise renk grubunu siyah, kızıl, mavi ve fawn olmak üzere kürk rengine göre farklı kategorilere ayırmıştır. Albino Dobermanlar ise güneşe karşı hassasiyetleri nedeniyle iki kulüp tarafından kabul görmemiştir. Irkın ayırt edilmesinde önemli bir detay ise pas rengi lekelerin belirli bölgelerde olmasıdır.

Doberman köpeklerin karakter özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüzünde, göğsünde, ayaklarının üstünde ve anüs çevresinde pas rengi lekeler bulunur.
  • Tüyleri kısa ve parlaktır.
  • Yetişkin erkeklerde omuz başı yerden 68 – 72 cm, dişilerde ise 63 – 68 cm yüksekliktedir.
  • Yetişkin bir Doberman ortalama 30 – 40 kg arasında olabilir.
  • İnce kürk yapısı nedeniyle soğuğa karşı çok dayanıklı değildir.

Doberman Karakter Özellikleri

Güçlü ve asil bir görünüme sahip olan Doberman, hareketli, çevik ve eğitilebilir bir köpek ırkıdır. Hızlı öğrenme beceresi sayesinde 1 veya 5 tekrarda herhangi bir hareketi kolayca kavrayabilir. Sahibe ve ailesine karşı oldukça sadık ve koruyucudur. Yabancılara ise çoğu zaman şüphe ile yaklaşmaktadır. Yavru Doberman iyi bir sosyalleşme ile saldırganlık göstermeyecektir. Oldukça baskın bir köpek olduğu için yeni evcil hayvan sahibi olacak kişilere önerilmemektedir. Sahibe son derece bağlı olan Dobermanlar, iş köpeği sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle devamlı sahibinin yanında olmak isterler.

Doberman Kökeni

Adını 1890’da bu ırkın ortaya çıkmasını sağlayan Alman Vergi Memuru Karl Friedrich Louis Dobermann’dan almaktadır. Almanya’nın Apolda şehrinde yaşayan Doberman, zorlu bir dönemde vergi tahsilatını yaparken hem caydırıcılık hem de kendini korumak amacıyla güçlü bir köpek arayışına girmiştir. Üreticisinin adını taşıyan tek köpek ırkı olmasıyla da özel bir yere sahiptir. Üretiminde Alman çoban köpeği, Danua, Alman Pinscher, Rottweiler gibi ırkların yer aldığı düşünülmektedir. Çok iyi ve güçlü bir bekçi, koruma köpeği olduğu için dünyanın her yerinde sahiplenilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında pusu bulma köpeği olarak da kullanılmıştır.

Doberman Genel Sağlığı

Doberman sağlık durumu bu tür özel köpek ırklarının bir çoğunda olduğu gibi belirli hastalıklara yatkındır. Mide dönmesi, kalça displazisi, orta yaşta şişmanlık gibi belirli genetik rahatsızlıklar sık olarak görülebilir. Genetik olarak wobbler sendromu taşıyan Doberman ırkının en sık yaşadığı hatalık ise boyun omurları ve omurilik basısına neden olmaktadır. Ortalama ömürleri ise 10 – 12 yıl arasında değişmektedir. Üremede ise tek seferde 3 ila 8 adet yavru verebilmektedir. Sağlıklı bir Doberman için tüm bakımlarının düzenli olarak yapılması ve iyi şekilde beslenmesi gerekmektedir. Uygun bakım koşullarını sağlayamayacak kişilerin Doberman dahil herhangi bir evcil hayvan sahiplenmemesi tavsiye edilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Doberman Beslemek Yasak Mı?

Doberman köpek beslemek yasak değildir. İyi bir aile ve bekçi köpeği olarak Doberman tercih edilebilir. Farklı ırkların bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış bir köpek cinsi olduğu için oldukça özeldir. Bu tür köpeklerin beslenmesinde ayrıca bazı koşulların sağlanması gerekmektedir.

Doberman Köpeği Sahibine Saldırır Mı?

Doberman sahibine en sadık köpeklerden biridir. Doğru bir eğitim ve sosyalleşme ile temel de hiçbir hayvan durduk yere saldırmaz. Doberman için de aynı durum geçerlidir. Özellikle sahibi ile kurduğu ilişkiye göre sahibini ısırdığı çok nadirdir.

Doberman Tehlikeli Irk Mı?

Doberman genelde bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılması ve görünümü itibariyle de korkutucu olması Dobermanları tehlikeli bir ırk yapmıştır. Köken itibariyle de bu amaçlarla ortaya çıkan Doberman ırkı oldukça dominanttır. Bu nedenle sahibi ile kurduğu ilişki son derece önemlidir. Köpek bakımında tecrübesiz kişileri Doberman sahiplenmeleri tavsiye edilmemektedir.

Doberman Büyük Irk Mı?

Doberman orta boyda ve cesur, atletik bir yapıdadır.

Doberman Kaç TL?

Doberman özel bir ırk olması nedeniyle üretiminde de belirli sınırlar vardır. Almanya’da damızlık olması için köpeğin karakter ve fiziki açısında kusursuz olması gerekir. Çiftleşmesi için ZTP testinden geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle saf kan bir Doberman fiyatı ile melez veya yavru fiyatları değişiklik gösterecektir.